Bělorusko volí hlavu státu. Favoritem je současný autoritářský prezident Lukašenko

Bělorusové volí hlavu státu. Autoritářskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi se postavili tři protikandidáti. Poprvé je mezi nimi i žena, občanská aktivistka Taccjana Karatkevičová. Jednašedesátiletý Lukašenko ale vládne zemi už více než dvě desítky let, podle mnoha Bělorusů jako diktátor. Prezidentské volby tak s nějvětší pravděpodobností znovu vyhraje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň před prezidentskými volbami v Bělorusku

Kampaň před prezidentskými volbami v Bělorusku | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Volební místnosti se oficiálně otevřely v sedm hodin ráno našeho času. Bělorusové ale mohli volit už v předčasném hlasování, učinila tak více než třetina voličů.

Včera demonstrovaly v centru Minsku stovky stoupenců běloruské opozice. Volali po svobodných nezfalšovaných volbách a současného prezidenta Alexandra Lukašenka vyzvali k odchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bělorusko volí prezidenta. Favoritem je současný autoritářský prezident Lukašenko. Na místě je zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Opozice je ale rozdělená, nedokáže se shodnout na jednom kandidátovi. Průzkumy, odhady diplomatů ani mezinárodních pozorovatelů, kteří tady jsou, nedávají opozici prakticky žádné naděje na vítezství,“ popisuje situaci v Bělorusku zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Podle něj se tak dá očekávat páté volební vítězství současného prezidenta Lukašenka, který zemi vládne od roku 1994.

„Všechna čtyři předchozí vítězství byla ve volbách, které byly zmanipulované a neodpovídaly evropským standardům. Očekává se, že podobné to bude i letos. Neříkají to jen nevládní organizace, ale i Evropská unie a Spojené státy,“ dodává zpravodaj ČRo.

Stovky stoupenců běloruské opozice demonstrovaly v centru Minsku. Současného autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka vyzvali k odchodu | Foto: Vít Pohanka

Lukašenkovu režimu napomáhá apatie většiny občanů i dění na Ukrajině. Bělorusové se totiž nechtějí dostat do podobné situace jako jejich jižní sousedé.

„Lukašenko se jim jeví jako určitá jistota a jako člověk, který jim dokáže zaručit klid a relativní ekonomické přežití. I tady ale životní úroveň v poslední době klesala. Běloruský rubl se silně propadal podobně jako ten ruský, a to kvůli dění na Ukrajině,“ vysvětluje Vít Pohanka.

Bělorusové zvolí Lukašenka popáté prezidentem, kampaň už je ani nevzrušuje

Číst článek

Prezident Lukašenko ustoupil v posledních dvou letech od předchozí jasně proruské politiky. Odmítl například plán Kremlu na vybudování ruské letecké základny v Bělorusku. Nedávno také propustil prominentní politické vězně.

V Bělorusku žije téměř 10 milionů obyvatel více než dvaceti národností. Mezi menšiny patří například Rusové, Poláci a Ukrajinci. Hlavním náboženství je pravoslavné křesťanství. Bělorusko sousedí s Polskem, Litvou, Lotyšskem, Ruskem a Ukrajinou. Hlavním městem je Minsk.

Evropská unie teď uvažuje o zrušení sankcí, které proti jeho režimu před lety zavedla a které nepřinesly žádné velké výsledky. Brusel chce ale ještě počkat, jestli po dnešních volbách nesáhne Alexandr Lukašenko k represím podobně jako v roce 2010.

Hlasování v Bělorusku skončí v 19 hodin našeho času. V noci na pondělí se mají objevit i předběžné výsledky.

Režim, který bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová před deseti lety označila za poslední diktaturu Evropy, Západ často kritizuje za porušování lidských práv.

Volby proto sleduje asi 900 pozorovatelů ze zahraničí, přibližně polovina je z Evropy a polovina z postsovětského Společenství nezávislých států. V zemi je i 940 akreditovaných zahraničních novinářů.

Proti Alexandru Lukašenkovi kandiduje i žena, Taccjana Karatkevičová | Foto: Vít Pohanka

Vít Pohanka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme