‚Hodili ho na zem a jeden vystřelil.‘ Bývalý běloruský policista vylíčil vraždy opozičních novinářů

Bývalý příslušník elitní jednotky běloruské policie prohlásil v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutsche Welle, že se podílel na vraždě tří opozičních politiků v roce 1999. V obviněních proti autoritativnímu režimu prezidenta Alexandra Lukašenka jde o nový prvek, napsala v úterý agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Alexandr Lukašenko na tiskové konferenci během voleb v Bělorusku

V souvislosti s výpovědí se objevily dohady, zda za ní nestojí Kreml, aby vyvinul nátlak na prezidenta Lukašenka před jednáním s Vladimirem Putinem | Zdroj: Reuters

Zavražděnými novináři byli bývalý ministr vnitra Jurij Zacharenko, bývalý šéf volební komise Viktor Gončar a jeho přítel, podnikatel Anatolij Krasovskij. A na únosech a vraždách těchto lidí na jaře 1999 se podle nové výpovědi podílel i bývalý člen zásahového komanda SOBR Jurij Garavskij. Běloruští vyšetřovatelé sice uvedli, že o výpovědi vědí, ale dosud na ni nijak nereagovali, jak informovala agentura AFP.

‚Chcete, aby tu vládl Putin?‘ Stovky lidí v Minsku protestují proti prohloubení integrace s Ruskem

Číst článek

Jak Garavskij vysvětlil pro Deutsche Welle, 7. května 1999 se na rozkaz velitele své jednotky, podplukovníka Dmitrije Pavličenka, podílel na únosu Zacharenka, kterého následně s pytlem na hlavě převezli na vojenskou základnu západně od Minsku. Zde byl hozen k zemi a „Pavličenko vystřelil dvakrát směrem k Zacharenkovu srdci“, vyprávěl Garavskij, který se v současné době skrývá v jedné z německy mluvících zemí.

Dva další opozičníky unesla jednotka v září 1999, opět za Garavského účasti. Po zavraždění je pohřbila v lese. V Bělorusku nebyly tyto zločiny nikdy objasněny. Parlamentní shromáždění Rady Evropy v roce 2004 dospělo k závěru, že do zločinů byli zapleteni vysocí představitelé běloruského režimu.

Rozkaz ‚shora‘

Garavskij, kterému v době vražd bylo dvacet let, blíže neuvedl, kdo činy nařídil. Tvrdil, že rozkaz přišel „shora“.

Jedná se o první přímé svědectví, ovšem obvinění proti jednotce, které se přezdívalo „eskadra smrti“ není žádnou novinkou. Ruská televize NTV v roce 2010 odvysílala svědectví Dmitrije Novičoka, dalšího z bývalých příslušníků SOBR. Novičok uvedl, že mu o vraždách opozičníků vyprávěl jeden z jeho kamarádů, který se na nich podílel.

Bývalý velitel SOBR Pavličenko podle serveru Tut.by Garavského svědectví odmítl. SOBR podle něj neměl nic společného se zmizením trojice opozičních politiků, Garavskij pod jeho velením nikdy nesloužil a v uvedené době si odpykával trest za vydírání.

Běloruské úřady se vyjádření zdržely. V médiích se navíc objevily dohady, zda za Garavského rozhovorem nestojí Kreml, aby vyvinul nátlak na běloruského vůdce před chystaným jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme