Bělorusko vyhlásí rozsáhlou amnestii. Politických vězňů se ale netýká

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se chystá vyhlásit amnestii pro několik tisíc vězňů. Předčasně propuštěno by mělo být až 2800 lidí a dalším 7000 může být trest zmírněn. Amnestie se však nebude týkat vězněných aktivistů opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko skládá prezidentský slib

Alexandr Lukašenko skládá prezidentský slib | Zdroj: ČTK

Podle státní agentury BeITA je oficiálním důvodem amnestie Den nezávislosti, který připadá 3. července. Zástupce běloruské exilové prozatimní vlády pro střední Evropu Vladislav Jandjuk ale tvrdí, že v pozadí aktu jsou jiné aspekty.

„Ten první je technický. Cílem je snížit počet vězňů a tak ušetřit náklady státu a rezortu. A druhý aspekt je politický. Lukašenko se politicky opírá především o spodní patra společnosti. Amnestie je nepřímo zaměřena i na získání další podpory, proto se dotkne především drobné kriminality a budou osvobozeni různí zlodějíčci, lidé ze sociálních okrajů, nezletilí, matky samoživitelky či těhotné ženy,“ vysvětluje Jandjuk.

To, že pustí do ulic kriminálníky, prý Lukašenkovi v očích veřejnosti nijak neuškodí. „Počet propuštěných je relativně nízký, nelze ho srovnávat s hromadnou amnestií v Československu po sametové revoluci,“ míní Jandjuk a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl zástupce běloruské exilové prozatimní vlády pro střední Evropu Vladislav Jandjuk

„Podle oficiálních statistik je v Bělorusku zhruba 31 tisíc odsouzených a 8 až 9 tisíc lidí ve vazbě. Lidskoprávní organizace hovoří až o 70 tisících vězňů. Pokud se na svobodu dostanou pachatelé ne moc závažných zločinů, kteří už mají i část trestu odpykanou, nebude společenský efekt nijak závažný,“ domnívá se Jandjuk.

Amnestie se nebude vztahovat na politické vězně, běloruské úřady navíc oficiálně žádného politického vězně nepřiznávají. „Podle oficiálních rozsudků jsou tito lidé vězněni za kriminální delikty, většinou výtržnictví,“ říká Jandjuk.

Ve vězení je například i předseda nejstarší lidskoprávní organizace v Bělorusku s názvem Viasna Ales Bjaljackij. Formálně byl odsouzen za ekonomické přečiny. Viasna uvádí, že v Bělorusku je nyní 10 uznaných politických vězňů a 3 osoby, jejichž proces je považován za nepřiměřený a na hranici politického procesu.

Politickým vězněm je také Mikalaj Statkevič, někdejší kandidát na prezidenta. Ten je ve vězení už ode dne prezidentských voleb.

Kateřina Kozmová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme