Bělorusko vyšetřuje špionážní provokaci, výsadek plyšových medvídků

Obyčejní plyšoví medvídci nedají spát běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Hračky totiž nedávno svrhla nad územím Běloruska jistá švédská firma. Běloruské úřady sice nevinný špionážní incident popřely, ale už kvůli němu zatkly dvě osoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plyšový medvídek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Dan O'Connell

Celou akci vymyslela jedna švédská organizace, která plyšové medvědy svrhla z malého letounu nad územím Běloruska. Plyšáci na sobě měli nápis ‚Nás nelze umlčet‘ a to jako výraz porušování svobody slova v této postsovětské republice.

Hlavní aktéři vystartovali z Litvy, aniž by měli povolení pro průnik do běloruského vzdušného prostoru, svrhli stovky medvědů a rychle se vrátili zpět do Litvy. Běloruská protivzdušná obrana proniknutí švédského stroje popřela, ale brzy se na Youtube objevily záběry letících hraček a skandál byl na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běloruskému prezidentovi Lukašenkovi nedají spát plyšoví medvídci, které svrhl malý letoun na běloruské území

Právě záběry plyšových medvědů nad Běloruskem byly důvodem pro zatčení jednoho z mladých Bělorusů.

Podle nezávislého serveru Běloruský partyzán, místní úřady zatkly dvacetiletého studenta žurnalistiky, který v Bělorusku jako první umístil fotografie plyšových medvědů na internet. Právě díky němu se o celé špionážní akci začalo mluvit.

Dvacetiletého mladíka obvinily běloruské orgány z nezákonného překročení státní hranice, což je ale spíše jen záminka. Sám totiž říká, že se k fotkám dostal přes e-mail. Také oba Švédové, kteří celou akci zorganizovali, se hned ozvali a tvrdí, že se před výsadkem s nikým z Běloruska nekontaktovali.

Ve vazbě skončil kromě dvacetiletého studenta ještě jeden člověk, který v Minsku pronajímá byty. Údajně měl najít bydlení pro Švédy, kteří byli v kontaktu s piloty a koordinovali ‚plyšové bombardování‘ z povrchu.

Celý incident bude mít v Bělorusku určitě dohru a to zejména na ministerstvu obrany. Už existuje speciální komise prezidenta Lukašenka, která prověřuje, jak je možné, že protivzdušná obrana takto zaspala a nevšimla si malého letounu s plyšovou municí.

Vladimír Kroc, Petr Vavrouška, Tereza Jelínková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme