V Bělorusku se před výročím protestů zatýká a zastrašuje. Úřady zablokovaly i opoziční média

Po celém Bělorusku se před prvním výročím propuknutí protestů proti režimu odehrávají preventivní pohovory a zatýkání, napsal v sobotu na svém webu opoziční list Naša Niva s odvoláním na informace od svých čtenářů. Bezprecedentní protesty následovaly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během nedělních protestů běloruská policie zatkla více než tisíc lidí

Loňských protestů v zemi se zúčastnily desetitisíce Bělorusů (ilustrační foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

„Jeden ze čtenářů našeho listu oznamuje, že přišli za ním domů policisté a žádali, aby podepsal papír, že s ním uskutečnili preventivní pohovor. Jiný čtenář vypověděl, že přišel na strážnici, kam jej předvolali k preventivnímu pohovoru, ale zadrželi jej za neuposlechnutí pokynů policisty. Noc strávil v cele a další den mu soud udělil pokutu. V cele pro šest jich bylo 12,“ napsal server

Běloruský aktivista, po němž bylo od pondělí vyhlášeno pátrání, byl nalezen oběšený v parku

Číst článek

Všichni podle něj již byli dříve trestáni za účast na demonstracích. Jiného čtenáře si podle listu předvolali na prokuraturu, kde mu přečetli paragrafy z trestního zákona o hromadných akcích a propustili. Z dalších míst jsou hlášeny domovní prohlídky.

Běloruské úřady zároveň zablokovaly internetový přístup k předním opozičním médiím v zemi. Webové stránky Naša Niva v průběhu čtvrtka nefungovaly napříč Evropou.

Deník Naša Niva oznámil, že se svými novináři v zemi navíc ztratil kontakt. „Nemůžeme kontaktovat některé redakce, včetně šéfredaktora Ehora Martsinoviče,“ uvedl web na Telegramu. V zemi bylo zadrženo také několik novinářů. 

Lídryně opozice Svjatlana Cichanouská ve čtvrtek uvedla na svém Twitteru, že běloruský režim už zasáhl proti více než dvaceti hlavním médiím v zemi. 

Loňské masové protesty

Lukašenko v posledních týdnech znásobil úsilí potrestat organizátory a účastníky masových protestů, které vypukly po prezidentských volbách z loňského 9. srpna. 

Nejstatečnější běloruská odpůrkyně režimu – Maryja Kalesnikavová

Číst článek

Desetitisíce Bělorusů tehdy vyšly do ulic protestovat proti zfalšování výsledků voleb v reakci na to, že úřady opět vyhlásily vítězem voleb Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice tvrdou rukou již déle než čtvrt století.

Při demonstracích bylo zatčeno více než 35 tisíc BělorusůLukašenko, těšící se podpoře Moskvy, nakonec protesty potlačil, navzdory sankcím Západu.

Sám Lukašenko se v pondělí, na výročí sporných voleb, chystá debatovat s novináři a zástupci veřejnosti na obrazovkách televizí, zatímco jeho tehdejší soupeřka, opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, uspořádá tiskovou konferenci v litevském exilu.

ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme