Běloruský disident burcuje unijní instituce na pomoc vězněnému kolegovi

Evropský parlament dnes bude jednat o případech porušování lidských práv v poslední evropské diktatuře - Bělorusku. Nejkřiklavějším z nich je zatčení Alese Bjalackého, předsedy nevládní organizace Viasna, která se sama zasazuje o dodržování občanských svobod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko, Minsk

Bělorusko, Minsk | Zdroj: Reuters

Ve vězení skončil pro údajné daňové delikty. Informace o účtech organizace Viasna v zahraničí totiž poskytly běloruským úřadům Litva a Polsko. Odpovědnost za další vývoj v této postsovětské zemi přijel Unii připomenout další z běloruských disidentů.

Za svého kolegu přijel do Bruselu a Štrasburku bojovat místopředseda Viasny Valencin Stefanovič. Mluvil se členy kabinetu unijní ministryně zahraničí Ashtonové a ve Štrasburku se setká s vysokým komisařem pro lidská práva Rady Evropy a poslanci Evropského parlamentu.

Chce jim připomenout, že k zatčení Alese Bjalackého velmi pomohly informace krátkozrace předané běloruské KGB úřady členských zemí Unie. Její dosavadní vízové sankce proti pohlavárům Lukašenkova režimu považuje za slabé.

„Nepřipadá mi, že by Lukašenka příliš znepokojovalo, že několik desítek úředníků nemůže cestovat do Evropské unie. Jediný jazyk, kterému rozumí jsou peníze,“ poukázal Valencin Stefanovič na potřebu uvalení na běloruský režim hospodářských sankcí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme