Běloruský režim slábne. Polsko se bojí tisíců uprchlíků

Tisíce mladých Bělorusů protestovaly ve všech velkých městech proti režimu Alexandra Lukašenka. V Minsku tichý protest rozehnaly zvláštní jednotky policie. V sousedním Polsku budí poslední vývoj obavy i naděje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko. Lidé v Minsku čekají ve frontě před směnárnou, aby si nakoupili cizí měnu | Foto: Sergei Grits | Zdroj: ČTK

Ostrá ekonomická krize, která vyhání dosud trpělivé Bělorusy do ulic, může způsobit problémy sousedům. Polsko o tom chce jednat v době svého nadcházejícího předsednictví v Unii, řekl v Praze Českému rozhlasu maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz.

„Musíme o tom mluvit, protože za chvíli můžeme mít problém v Bělorusku. Zdálo se, že Lukašenkův režim je velmi silný, ale je tam čím dál tím hůř a situace se zhoršuje překvapivě rychle. Za chvíli můžeme mít desítky tisíc uprchlíků na hranici,“ upozornil Borusewicz

Podle předsedy horní komory polského parlamentu není vyloučená ani politická změna v Bělorusku.

„Vypadá to, že v Bělorusku může dojít ke změnám. Lukašenko bude pod velkým tlakem. Myslím si, že čas jeho manévrování mezi Evropskou unií a Ruskem skončil. Už mu neskočíme na to, že Bělorusku hrozí spolknutí Ruskem a proto musíme diktátora financovat. Zdá se, že k témuž závěru dospělo i Rusko,“ dodal Borusewicz.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme