Bělorusové rozhodují, zda Lukašenkovi umožní "doživotně" vládnout

Bělorusové dnes rozhodují o dalším směřování své země. Konají se parlamentní volby a také referendum, kterým může dojít ke změně článku ústavy o volbě prezidenta. Pokud by občané změnu schválili, mohl by současný prezident Aleksander Lukašenko kandidovat ve volbách i potřetí. Dosud ústava umožňuje jednomu člověku vykonávat prezidentskou funkci jen dvě volební období po sobě. Hlasování je provázeno obavami opozice, že výsledky budou autoritářským režimem zmanipulované.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Bělorusku

volby v Bělorusku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Reportáž z běloruského Minsku poslal zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

S veselou myslí mohli jít dnes běloruští občané do volebních místností. Čekaly tu na ně nejen hlasovací lístky, urny a na některé i rudé a růžové karafiáty, ale i bohatě zásobené bufety s cenami o trochu nižšími, než v obvyklých obchodech. Ve školách a státních budovách, kde se volební místnosti nacházejí, vystupují folklorní soubory. Na první pohled idylka jako z obrázků.

V některých volebních místnostech se ale voliči diví, proč jsou některé fotografie kandidátů na nástěnce přelepené. Jsou to ti, kteří už nejsou kandidáty. Ústřední volební komise jejich kandidaturu zrušila. Běloruská opozice zná tuto praxi velmi dobře.

Pozornost všech se ale více než na parlamentní volby soustředí na referendum. To může Aleksandru Lukašenkovi umožnit stát se doživotním vládcem v Bělorusku. Zrušení omezení zastávání úřadu prezidenta na dvě funkční období neznamená, že by Lukašenko mohl kandidovat ještě potřetí za sebou, ale i počtvrté, popáté a tak dál. Zvláště běloruští důchodci, kteří si pochvalují, že dostávají penze včas a že není hlad a válka, tuto perspektivu svého prezidenta podporují.

"Víte, já jsem zvolila budoucnost s naším prezidentem. Nechci, aby se v naší zemi něco měnilo. Jen aby se všechno zlepšovalo, protože nějaké pohromy naše země nepotřebuje," říká Antonia Ignatěvna. Věří, že prezident Lukašenko zajistí Bělorusku stabilitu, klid, mír a pokrok.

Saša a Leonid mají o volbách vlastní mínění.

"Nic se tady nezmění. O všem už je stejně rozhodnuto. Je to úplně jedno. Výsledek referenda i voleb je naplánovaný dopředu."

"Máme u nás diktátora a v tom to je. Budeme hlasovat proti. To je všechno, co můžeme dělat, aby za nás někdo nehlasoval jinak."

Třicetiletá Lena také přišla k volbám, ale prý jen kvůli tomu, aby se neutrácely státní peníze a referendum se nemuselo opakovat. "Jsem samozřejmě proti tomu, aby se Lukašenko účastnil voleb potřetí. Přišla jsem, jen abych ušetřila peníze státní pokladně, ale jinak jsem rozhodně proti."

Hlasovat přišel i sám prezident. Na otázku jak hlasoval, řekl, že přece pro Bělorusko, pro stabilitu a mír. "Pokud mi dnes lid řekne Ano a podpoří mne, budu se snažit ještě lépe pracovat. Budu spolu s vládou dále prosazovat takovou politiku, kterou národ potřebuje. Vůle národa a jeho podpora, to je pro mne nejdůležitější," řekl běloruské televizi Aleksander Lukašenko.

Podle povolebních průzkumů před hlasovacími místnosti se zdá, že mu lid svou důvěru dá. Hlavně důchodci, kterých je v Bělorusku přes 40%, protože se bojí jakýchkoli změn. Mnozí další nevidí na straně opozice žádnou výraznou osobnost, která by Lukašenka zastoupila.

Opoziční politici prohlašují, že i kdyby občané hlasovali proti Lukašenkovi a jeho lidem, volby stejně dopadnou tak, jak byly už předem naplánované. Bělorusko tedy asi čekají další roky pod vedením už 10 let vládnoucího prezidenta ke světlým zítřkům.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme