Bělorusové vyberou nové poslance, na politické situaci to nejspíš nic nezmění

Voliči v Bělorusku vyberou sto deset nových poslanců. Volby ale nijak nezmění politickou situaci v zemi, většina opozice se voleb ani nezúčastní. Parlament je totiž zcela podřízen autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Už šestnáct let se proto nedostal mezi běloruské poslance jediný zástupce opozice

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko si podle opozice nepustí do parlamentu žádného oponenta

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko si podle opozice nepustí do parlamentu žádného oponenta | Zdroj: Reuters

Většina běloruské opozice dnešní volby bojkotuje a své kandidáty stáhla.

„Fakticky u nás nemáme volby, ale je to spíše jmenování úředníků, kteří si říkají poslanci. Může za to snaha prezidenta Lukašenka kontrolovat veškerou moc,“ říká Anatolij Leběďko šéf Sjednocené občanské strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška hovoří o běloruských parlamentních volbách

Běloruský prezident okomentoval bojkot opozice takto:

„Ukázali, že nejsou ničím. Přijdou i o ty desítky lidí, kteří je ještě podporují,“ dodal Alexandr Lukašenko.

Demokratická opozice se ale nechtěla účastnit voleb, protože režim stále drží ve vězení patnáct politických vězňů, a především se obává nespravedlivého průběhu sčítání hlasů. Centrální volební komise totiž odmítla žádosti opozice o dohlížení nad počítáním volebních lístků.

Sčítat hlasy tedy bude zhruba sedmdesát tisíc osob, z demokratických řad jich bude asi jen šedesát, což je skutečně zanedbatelný počet.

Celý postup ale opozice takticky plánovala, zúčastnit se chtěla především předvolební kampaně, na kterou měla ze zákona právo.

Přestože do kampaně několikrát zasáhla cenzura, demokratičtí politici měli na běloruské poměry unikátní možnost vystoupit ve státní televizi nebo rozhlase a kritizovat současný režim nebo vyzývat lidi k bojkotu.

Sněmovna má málo pravomocí, vetšinu zákonů mění prezident

Bělorusko v současnosti čelí především ekonomickým problémům, zemi tíží obrovská inflace a zdražuje se, proto zájem o politiku slábne. Volit chodí především starší generace, pro kterou jsou volby spíše společenskou událostí.

Většina běloruské společnosti je vůči parlamentním volbám apatická, lidé často ani nemají přehled, kdo ve sněmovně sedí. Během nedávného průzkumu, ve kterém bylo osloveno asi 1500 respondentů, nedokázal ani jeden z nich vyjmenovat tři poslance končícího volebního období.

I když mezi občany panuje nespokojenost s politickou situací, demonstrace proti probíhajícím volbám se neočekávají. Parlament totiž nemá v zemi výrazné pravomoci, poslanci za poslední volební období navrhli pouze tři změny zákonů.

Běloruskou společnost ale vystrašily i tvrdé postihy za protesty, které vypukly před dvěma lety u příležitosti prezidentských voleb, proto se lidé dalších demonstrací účastnit nechtějí.

Petr Vavrouška, Anna Maňourová, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme