Běloruští studenti jsou násilím nuceni k podpoře Lukašenka

Běloruská milice nutí studenty násilím k podpisu kandidátských listin Aleksandra Lukašenka před březnovými prezidentskými volbami. Zveřejnila to běloruská organizace na obranu lidských práva Charta 97.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák

Charta 97 zveřejnila podrobnosti incidentu, ke kterému došlo v pátek na Běloruské státní pedagogické univerzitě. Její děkan nařídil studentům, aby podepsali listiny podporující Aleksandra Lukašenka jako prezidentského kandidáta.

Podle děkana je univerzita státní institucí, a musí proto podporovat hlavu státu. Někteří studenti se vzepřeli a jednoho z nich milice přímo v kanceláři děkana brutálně zmlátila. Hrozí mu navíc vyloučení ze školy, stejně jako kolegům, kteří Lukašenkovu kandidátskou listinu nepodepsali. Ti se obrátili se žádostí o pomoc na Chartu 97.

Podle opozice nejde o ojedinělý incident. Organizace na obranu lidských práv zaznamenaly už stovky případů zastrašování studentů a státních zaměstnanců v celém Bělorusku.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme