Bělošským zimbabwským farmářům budou proplaceny vyvlastněné pozemky

Soud v Jihoafrické republice přiznal kompenzaci bělošským zimbabwským farmářům, kterým byly pozemkovou reformou vyvlastněny pozemky. Farmářům se podařilo získat dům v Kapském městě, který původně patřil zimbabwské vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahrada ve městě Bozoum | Foto: Tomáš Jelínek

Farmáři přišli o pozemky v rámci razantní politiky prezidenta Mugabeho. Ten se v posledních deseti letech snažil o znovuzískání půdy zabrané bělochy během kolonizací.

Mugabeho záměr se podařil téměř do posledního, přesto ale samo Zimbabwe na vyvlastňování utrpělo nejvíc. Noví zimbabwští majitelé totiž neměli dostatečné vzdělání v zemědělství a nabyté farmy tak většinou přivedli ke krachu.

Přiznaná kompenzace bělošským farmářům je ale spíše symbolická, protože zisky z případného prodeje domu by stačily pouze na zaplacení soudních výloh.

Na základě tohoto rozhodnutí mohou ale farmáři požadovat další majetek zimbabwské vlády na území JAR, který není chráněn diplomatickou imunitou - jako napřiklad majetek státních aerolinek Air Zimbabwe.

Zdenka Turková, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme