Polsko těžbou v chráněném pralese porušilo unijní právo, rozhodl evropský soud

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to v úterý uvedl Soudní dvůr EU.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manipulace s pokáceným dřevem v polském Bělověžském národním parku, který má chránit Bělověžský prales

Manipulace s pokáceným dřevem v polském Bělověžském národním parku, který má chránit Bělověžský prales | Zdroj: Reuters

Žalobu na Polsko podala loni v červenci Evropská komise. Unijní soud jí dal nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí.

Polské ministerstvo životního prostředí, které do ledna vedl profesorem lesnictví Janem Szyszko, však dosud tvrdí, že les kácením chrání. Ve shodě se státními lesy kácení obhajuje bojem proti kůrovci. Vláda tvrdí, že prales kvůli němu umírá, a proto musí zasáhnout.

Polsko porušuje zákaz kácení pralesa, hrozí mu pokuta z Bruselu: za den těžby 100 tisíc eur

Číst článek

 „Postupujeme ve shodě s evropským právem. Problém ale nejspíš je, že si nerozumíme v základních otázkách. My provádíme ochranná opatření s cílem ochrany stanovišť a druhů na území Bělověžského pralesa," uvedl už dříve Szyszko.

Kritika z UNESCO

Začátkem července vyzvalo polskou vládu k ukončení kácení v pralese také UNESCO. Organizace uvedla, že pokud polská vláda okamžitě mýcení nezastaví, může být prales zařazen na seznam světového dědictví v ohrožení.

Takový seznam zahrnuje přírodní a kulturní památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. Je na něm například válkou zdecimovaná syrská Palmýra nebo deštné pralesy Atsinanana na Madagaskaru.

Bělověžský prales je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska.

Kromě zubra, rysa a vlka zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (například vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub. Je zde také vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Filip Nerad, Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme