Polsko vyšetří okolnosti nelegálního kácení v Bělověžském pralese, rozhodl soud

Polská prokuratura musí zahájit vyšetřování kvůli neoprávněnému kácení v chráněných částech Bělověžského pralesa na východě země. O vyšetřování exministra životního prostředí a vedení Státních lesů rozhodl varšavský soud, prokuratura se původně případem odmítla zabývat. informovalo o tom soukromé rádio TOK FM. Evropský soudní dvůr v polovině dubna rozhodl, že rozsáhlá těžba dřeva byla v rozporu s unijním právem.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení v Bělověžském pralese

Kácení v Bělověžském pralese | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Vyšetřování se týká exministra životního prostředí Jana Szyszka, který ve vládě tehdejší premiérky Beaty Szydłové kácení ve vzácném pralese nařídil, ale i bývalého ředitele Státních lesů Konrada Tomaszewského.

BĚLOVĚŽSKÝ PRALES

Je to jeden z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska. Kromě zubra, rysa, vlka, zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (např. vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub, je zde vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Vyšetřování má objasnit, zda ministr nařízením z března 2016 neporušil své pravomoci.

Podle exministra Szyszka šlo pouze o ochranu lesa před kůrovcem. Podle něj i Státních lesů se kácely jen napadené smrky, to vyvraceli pozorovatelé mezinárodních organizací i Evropské komise.

Prokuratura se věcí nezabývala

Trestní oznámení kvůli kácení podala v srpnu 2017 poslankyně opoziční Občanské platformy Gabriela Lenartowiczová, další dvě pak přišly od občanů.

Prokuratura v Bělostoku se jimi ale původně odmítla zabývat a vyšetřování nezahájila. Páteční rozsudek varšavského obvodního soudu prokurátorům nařizuje, aby zahájili vyšetřování.

Polsku už letos v dubnu jeden spor o kácení v pralese prohrálo. Unijní soud dal Evropské komisi za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí - směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Současný ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk, který Szyszka nahradil ve funkci v lednu, uvedl, že rozsudek soudu respektuje a věc považuje za uzavřenou.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme