Generál Hodges: U nezabezpečené vysílačky smrt do pár minut. Rusko zůstává silné v elektronickém boji

Ruská armáda navzdory špatnému postupu v různých oblastech zůstává podle bývalého velitele amerických sil v Evropě Bena Hodgese mimořádně silná v oblasti elektronického boje. Hodges to řekl na mezinárodní konferenci Globsec a upozornil rovněž na nedostatky při spolupráci systémů západních spojenců.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges na snímku z roku 2017

Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges na snímku z roku 2017 | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„V posledních 14 až 15 měsících víme, že zatímco Rusko nevalně postupovalo v mnoha oblastech, stále jsou velmi dobří v elektronickém boji. Každý, kdo je u nezabezpečeného telefonu nebo vysílačky, může být zabit během tří až čtyř minut,“ uvedl penzionovaný generál Hodges.

Elektronický boj slouží kromě jiného k narušování, lokalizaci nebo znemožňování správné funkce elektronických prostředků protivníka.

Podle Hodgese mnohonárodní bojové jednotky v rámci takzvané předsunuté přítomnosti sil NATO nejsou s to vést zabezpečenou komunikaci.

Vysloužilý americký generál řekl, že rychlost obnovy ruských sil v souvislosti se stávajícím konfliktem na Ukrajině bude záviset na tom, zda se Ukrajině podaří získat zpět poloostrov Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014. Kyjev se v souvislosti s očekávanou protiofenzivou nechal slyšet, že chce obnovit své území v rozsahu hranic z roku 1991, tedy včetně Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme