Nejvíc vody za 50 let. Benátky bojují s rekordními záplavami, nestačí už ani holínky nebo lávky

Italské Benátky jsou kvůli intenzivním dešťům zaplavené nejvíc za poslední půlstoletí. Voda je více než metr nad běžnou úrovní hladiny. Zaplavená je skoro polovina historického města včetně náměstí svatého Marka a také stejnojmenná bazilika. Lidem na mnoha místech nestačí ani holínky.

Benátky (Aktualizováno: 15:46 13. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očekává se, že během podzimu a zimy, kdy jsou v Itálii srážky daleko častější, se zatopení města bude opakovat | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Nejcennější kapli baziliky svatého Marka, ve které jsou obrazy vyprávějící legendu benátského patrona, se podařilo uchránit jen pomocí mobilních zábran. Mnohé cenné mozaiky přesto poškození způsobené vodou neunikly.

Stoupající hladiny oceánů do roku 2050 ohrozí přes 300 milionů lidí. V nebezpečí jsou i velkoměsta

Číst článek

Kvůli stoupající hladině na mnohých místech nestačí ani holínky nebo vyvěšené lávky, které tam úřady nechaly preventivně nainstalovat, vzhledem k tomu, že záplavy nejsou v posledních letech ničím neobvyklým.

Zhoršenou situací tak nejvýrazněji vnímají především místní. Kromě vody je totiž město zaplaveno i vlnami turistů, jejichž počty nikterak neubývají, a pohyb po městě je značně komplikovaný, i když jsou lidé dobře připraveni.

A zatímco zaplavené historické památky jsou pro návštěvníky města spíše nevšedním zážitkem, mnohem horší zkušeností pro místní jsou zaplavené kavárny, restaurace a hlavně byty.

Acqua alta

Vysoká voda, v italštině „acqua alta“, je momentálně na úrovni přibližně 1,87 metru. Běžně to bývá jen něco před 60 centimetrů. Za posledních sto let byla hladina výš jen v roce 1966, kdy přesáhla 1,90 metru.

Vítr až 160 kilometrů v hodině, 140 000 domácností bez elektřiny. Francii zasáhla bouře Amélie

Číst článek

Příčinou jsou intenzivní deště a povodně v severní Itálii, které zvedly i celou benátskou lagunu. Benátky se mezitím postupně propadají, což v kombinaci se stoupající hladinou moře působí problémy dlouhodobě.

Dá se proto očekávat, že během probíhajícího podzimu a blížící se zimy, kdy jsou v Itálii srážky daleko častější, se zprávy o zatopení města budou opakovat. Nepředpokládá se, že by hladina vody byla takto rekordní. Pro město je to špatná zpráva i kvůli negativním důsledkům, které má slaná vody na historické stavby.

Kromě severovýchodu Itálie prší i na jihu země. Na Sicílii silný déšť způsobil sesuvy půdy a záplavy, kvůli nimž jsou přerušené některé železniční spoje. K tomu situaci komplikuje i silný vítr, který vyvracel stromy, což mimo jiné narušilo i aktuální sklizeň oliv. Podle zemědělců se škody pochybují v řádu milionů korun. Postižené jsou kraje Apulie a Basilicata.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme