Záplavy ohrožují Benátky i Rakousko. V Alpách se kvůli mokrému sněhu utrhla lavina, odřízla několik měst

Obyvatelé jihu a západu Rakouska bojují s počasím a přívaly sněhu. Několik horských obcí tam závěje odřízly od okolního světa. Ve východním Tyrolsku hrozí laviny, a proto tam v pondělí zůstaly uzavřené školy. V údolích jsou zase na mnoha místech rozvodněné řeky a hrozí záplavy. V pohotovosti jsou proto hasiči i záchranáři. V minulém týdnu zasáhly povodně i italské Benátky.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rakousku napadlo v některých oblastech i několik desítek centimetrů. Ten je navíc kvůli teplotám nad nulou hodně vlhký a těžký. Na internetu jsou záběry některých vesnic, kde lidé kvůli váze musejí sníh odklízet ze střech, aby se neprobořily.

Česko má za sebou ‚první zimní epizodu‘. Sněžit bude dál

Číst článek

Problémy ale působí i déšť, který rozvodnil řeky a podmáčel terén. Po sesuvu podmáčeného svahu v obci Bad Kleinkirchheim na severu Korutan zavalila zemina dům i s osmdesátiletým majitelem, který byl nedaleko budovy. Hasiči ho vyprostili až po několika hodinách mrtvého.

Vážná situace nastala i v lyžařském středisku ve městě Bad Gastein, kde se utrhl svah a zavalil dva domy. První z nich masa zeminy úplně zničila a hodila ho na další budovu ležící na svahu pod ním. Uvnitř budov byli uvěznění lidé. Podle rakouského serveru Kleine Zeitung bylo vyprošťování složité. Jednu ze zachráněných žen se hasičům podařilo z budovy vytáhnout zraněnou až po dvou hodinách. Na fotografiích je vidět, že z jednoho domu zbyla zhruba polovina a druhý se kompletně proměnil v hromadu sutin.

null

null

Záchranné práce

V Tyrolsku, Korutanech a Salcbursku to byly tisíce lidí. Jen v poslední ze jmenovaných spolkových zemí to bylo na 1800 hasičů, kteří od neděle vyjížděli k víc než šesti stům případů. Přibližně 500 z nich bylo v pondělí ráno ještě ve službě a zasahovalo.

Několik obcí jako například Heiligenblut pod horou Grossglockner sníh zcela odřízl od civilizace. V dalších v oblasti Lungau zase úřady preventivně evakuovaly lidi z domu, protože hrozilo zřícení střech. Kromě protahování cest ale bylo potřeba i zabezpečovat nebezpečně podmáčená místa, kde hrozí další sesuvy půdy. Hasiči proto pomáhali uvolnit potoky a řeky ucpané sněhem. Na řadě míst napadaly stromy přes silnice nebo na elektrická vedení a způsobily lokální požáry. Bez elektřiny bylo v Tyrolsku dopoledne kolem sedmnácti-set domácností, v Korutanech asi 1400.

Dopravní omezení

Ještě v neděli ráno bylo uzavřených nebo neprůjezdných několik silnic i železničních úseků. Uzavřená je například tauernská dálnice A10 mezi Villachem a městem Spittal an der Drau. Kvůli naplavenému bahnu se po silnici nedalo dostat například do centra lyžařského města Zell am See nebo obcí Bad Gastein či Saalbach-Hinterglemm. Uzavřené byly taky úseky silnic B311 v Pongau nebo B95 mezi obcemi Tamsweg and Murau.

Situace se už během dneška zlepšila, srážky zeslábly. To umožnilo mimo jiné zapojení vrtulníků, které v horských oblastech monitorují svahy, na kterých hrozí utržení lavin.

Na další dny ale předpověď opět hlásí zhoršení situace. Už v noci na úterý by mělo ve vyšších polohách začít znovu sněžit a v nižších pršet. Sto letou vodu přitom naměřili v uplynulých dnech například na jezeře Faaker See nedaleko Villachu. Záplavy ohrožují i obyvatele u řeky Drávy na hranici se Slovinskem.

Záplavy v Itálii

Například v Toskánsku, úřady kvůli záplavám vyhlásily stav nouze. V přístavním městě Livorno muselo z domovů odejít na 500 lidí. V Modeně způsobil silný vítr a sněžení výpadky dodávek elektřiny pro asi 20 tisíc domácností. Stoupla taky hladina řeky Tibera v Římě.

Nejvážnější situace je ale v zatopených Benátkách. Náměstí svatého Marka, které už je sice otevřené, zůstávají na nich ale velké a hluboké kaluže. Zavřené bylo od pátku. Jsou na něm i mobilní lávky, po kterých lidé procházejí. Starosta Luigi Brugnaro řekl, že „se město vzpamatovává a že jako legendární pták fénix vstává z popela“. Benátky za poslední týden čelily sérii čtyř vln, které měly přes 1,4 metru. Nejsilnější se dokonce přiblížila ke dvěma metrům.

Matěj Štýs, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme