Benátky si užívají klidnou neděli bez motorových člunů

Velký kanál v Benátkách je dnes na pět hodin uzavřen pro motorové čluny. Tamní úřady chtějí upozornit na to, že právě tyto lodě znečišťují ovzduší a poškozují nábřeží. A tak si dnes Benátčané mohou poprvé v moderní historii užívat klidnou neděli bez hluku motorových člunů, které se zastavily v 10 hodin dopoledne a znovu budou moct vyjet na kanál ve 3 hodiny odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domy v Benátkách | Foto: Jan Rosenauer

Ve městě je registrováno na 7 tisíc motorových člunů. Velký problém představují dvoutaktní lodní motory, které vytvářejí hodně zplodin a jsou také velmi hlučné.

Vlny, způsobené motorovými loděmi, které neustále narážejí na nábřeží a zdi starobylých cihlových domů, navíc přispívají k jejich erozi. Slaná mořská voda je sama o sobě velmi agresivní a představuje pro stěny domů obrovskou zátěž.

Benátská radnice na ekologické problémy upozorňuje a snaží se podpořit používání člunů na elektrický nebo hybridní pohon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu motorových člunů v Benátkách informaovala spolupracovnice Radiožurnálu Lucie Chvojková

Benátky se za posledních 150 let propadly 30 centimetrů do moře. Sužují je častější záplavy, kdy se mořská hladina zvedá v laguně často až o 1,5 metru.

Problém by měl vyřešit už za dva roky nákladný projekt zvedacích vrat, která by v případě nebezpečí uzavřela tři úžiny spojující lagunu s Jaderským mořem.

I když každoročně přijede do Benátek přibližně 16 milionů turistů, omezení dopravy na kanále by nemělo způsobit žádný kolaps, protože veřejná doprava ve formě parníků funguje po celou dobu omezení.

V provozu jsou také gondoly, které dneska jezdí zdarma. Pro turisty je to příležitost zažít Benátky v tiché romantické verzi a ještě navíc ušetřit.

Navíc mohou vidět unikátní průvod různých lodí na elektrický pohon a neobvyklých veslic. Průvod má ukázat, že řešení problému znečištění Benátské laguny existuje.

Karolína Rezková, Lucie Chvojková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme