Starosta Benátek uzavřel náměstí svatého Marka. Kvůli povodním ani nejezdí lodě na Velkém kanále

V italských Benátkách se připravují na další záplavy. Zvedání hladiny trápí Benátčany od začátku týdne. Voda už stačila zaplavit na 80 procent města, v některých místech vystoupala skoro o dva metry. Premiér Giuseppe Conte proto ve čtvrtek vyhlásil stav nouze a uvolnil na pomoc první peníze.

Benátky (Aktualizováno: 17:01 15. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda Benátky zaplavila už v úterý, a to v nebývalé míře. Následky by se daly přirovnat spíš k vlně tsunami. V hotelech plavou křesla na recepcích, v obchodech voda zaplavila regály se zbožím. V ulicích vyplavila na břeh vodní taxíky i takzvaná vaporetta, tedy lodě, které zajišťují ve městě veřejnou dopravu.

Na náměstí svatého Marka bylo tolik vody, že se v ní dalo plavat. Až metr vody naměřili i uvnitř stejnojmenné baziliky. Ve středu sice voda trochu opadla. Meteorologové ale varují před dalšími záplavami. Starosta města Luigi Brugnaro proto uzavřel náměstí svatého Marka. Ve městě by v pátek kvůli silnému přílivu mohla voda vystoupat až do 160 centimetrů.

Náměstí sv. Marka v italských Benátkách po záplavách | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Radnice nainstalovala do zaplavených ulic mobilní mosty a pontony, aby lidé mohli do práce a do školy. Často jsou ale přeplněné, takže lidé chodí raději ve vodě v gumácích.

Ve městě zasahuje na 200 hasičů, kteří v uplynulých dnech zasahovali víc než 400krát. Pumpovali hlavně vodu z obchodů, bytů nebo odklízeli předměty a odpad, který se spolu s vodou dostal do ulic.

Benátky ve čtvrtek navštívil premiér Giuseppe Conte. Zúčastnil se jednání krizového týmu a následně ve městě vyhlásil stav nouze. Uvolnil přitom v přepočtu přes půl miliardy korun na pomoc Benátkám.

Rekordní povodně

Město sužují podle meteorologů největší povodně od roku 1966. Podle ministra životního prostředí Sergia Costy k zhoršení přispělo globální oteplování, které má na svědomí silnější srážky i vítr.

Ekologičtí aktivisté poukazují na to, že k současné situaci přispěla rekonstrukce nákladového přístavu Marghera, který se nachází hned naproti Benátkám, a také zvyšující se počet výletních parníků. Starosta Benátek teď chce co nejdřív vybudovat megaprojekt jménem Mojžíš, podle kterého by město v budoucnu měl chránit systém zhruba 80 hrází.

Martin Balucha, dot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme