Poprvé po ničivých záplavách testovali v Benátkách protipovodňové bariéry. Fungovat mají až za dva roky

V Benátkách poprvé od ničivých listopadových záplav testovali vznikající systém protipovodňových bariér, který má chránit město před vysokým přílivem. Zkoušce v jednom z průlivů mezi benátskou lagunou a Jaderským mořem v pondělí pozdě večer osobně přihlížel starosta Benátek Luigi Brugnaro, informovala v úterý italská média. Systém, který měl být podle původních plánů provozuschopný už v roce 2011, má být nyní dokončen na konci roku 2021.

Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při listopadových záplavách bylo pod vodou 80 procent města. | Foto: MS/RAF | Zdroj: Reuters

Projekt Mojžíš je složitý systém protipovodňových zábran, který se staví ve všech třech průlivech spojujících lagunu s mořem a má v případě vysokého přílivu zabránit proniknutí vody do města.

Práce na něm začaly už v roce 2003, ale kvůli technickým zpožděním, navyšování rozpočtu a korupci se termín dokončení už několikrát posunul. Původně odhadované náklady 1,6 miliard eur se mezitím vyšplhaly už na 5,5 miliardy.

„Testujeme jedinečné dílo, klenot naší technologie. Musíme práci na systému Mojžíš dokončit, bude to symbol nového začátku,“ řekl Brugnaro při zkoušce v průlivu Malamocco, kudy do města proplouvá většina velkých lodí.

Benátky v půlce listopadu postihly nejhorší záplavy od roku 1966, hladina v ulicích dosáhla místy až 187 centimetrů, zaplaveno bylo 80 procent města, včetně významné památky baziliky svatého Marka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme