Záhada v Benátkách. Voda v kanálech se na některých místech zbarvila do zelena

Policie v italských Benátkách řeší záhadu, která proměnila tvář města. Ze zatím neznámého důvodu se voda na některých ikonických místech zbarvila do zářivě zelené. Fosforově zelenou vodu tak mohou vidět lidé třeba i pod nejznámějším benátským mostem Rialto.

Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda pod benátským mostem Rialto se zbarvila do zelena

Voda pod benátským mostem Rialto se zbarvila do zelena | Zdroj: Profimedia

Fosforeskující vodu nahlásili lidé poprvé v neděli okolo půl desáté ráno. Proč je voda zelená, zatím netuší ani italská policie, ani úřady v Benátkách. Ví jedině, že není zdraví škodlivá, což ukázaly první testy, které s benátskými hasiči provedl tamní úřad na ochranu přírody.

Úkaz se objevil v částech benátského Velkého kanálu – kanálu Grande. Voda je zářivě zelená i pod slavným mostem Rialto, a to zejména na jeho jedné straně. Na opačné pak barva slábne a tmavne. Prvotní testy naznačují, že by to mohla způsobit směs, která se do vody přidává, aby odhalila případné úniky vody.

Italská média spekulují, že by za obarvením kanálu mohli stát ekologičtí aktivisté. To naznačuje třeba i web lokálního deníku Nuova Venezia. Spolu s italskou agenturou ANSA připomíná, že minulou neděli aktivisté do černa zbarvili třeba i vodu ve slavné římské fontátně di Trevi.

Podobnou motivaci měl už v roce 1968 i argentinský umělec Nicolás Garcia Uriburu, který také zbarvil vodu v Benátkách do zelena, aby upozornil na problém se životním prostředí.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme