Bendl: Česko nerozdá potraviny s koninou chudým, bude je likvidovat

Potraviny s výskytem koňského masa nebude Česko rozdávat chudým. Zmrazená jídla, ve kterých je místo hovězího koňské maso, chce zlikvidovat. Českému rozhlasu to v Bruselu řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl přijal pozvání Štěpánky Čechové do Dvaceti minut Radiožurnálu | Foto: Matěj Pálka

Někteří němečtí politici navrhují, aby zmrazené lasagne nebo hamburgery s výskytem koniny dostali chudší lidé, kteří nemají na nákup jídla. Za tento návrh se postavil třeba i slovenský ministr zemědělství Lubomír Jahnátek.

„Klidně ať se tyto potraviny rozdají chudým, ať se rozdají zadarmo a ať je zaplatí ty koncerny, které tyhle smíšené potraviny vyprodukovaly,“ prohlásil Jahnátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aféře s koňským masem v některých potravinách jednají v Bruselu ministři zemědělství EU. Rozhovory sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Politici podporují své stanovisko i tím, že konina není nijak zdraví škodlivá a vyhazování potravin je plýtvání.

S takovým přístupem však český ministr zemědělství Petr Bendl nesouhlasí.

„Neumím si představit, že tady zavedeme praxi, že někdo naplnil skutečnost, že jde o informaci, která je klamavá o té potravině, že to pak budeme rozdávat někde někomu. To ne,“ řekl Petr Bendl.

„Myslím, že pravidlo je vždycky zlikvidovat. A ten, kdo se dopustil tohoto přestupku, by měl být postižen,“ zdůraznil ministr.

Koňské maso v lasagních nebo hamburgerech není podle dosavadních testů nijak nebezpečné. Jeho výskyt ve zmrazených potravinách je proto podvodem a ne zdravotním rizikem.

O konině jednají ministři EU

O skandálu s výskytem koňského masa v předem připravených potravinách jednají v Bruselu ministři zemědělství členských zemí Evropské unie.

Koňské maso se na českém trhu v omezeném množství prodává, především ve formě uzenin. Jeho přítomnost ale musí být označena na obalu výrobku. V opačném případě jde o klamání spotřebitele.

Jak Bendl řekl Českému rozhlasu, Česko podpoří povinné označování původu masa ve zpracovaných potravinách.

Někteří odborníci ale varují před protekcionismem. Domácí zemědělci by prý povinné označení mohli využít k tomu, aby spotřebitele nabádali ke koupi jen jejich vlastních produktů.

V některých zemích je konina lahůdkou, v jiných ji lidé naopak vůbec nejedí.

Evropa by kvůli skandálu s koninou mohla zpřísnit označování hovězího masa

Číst článek

Milan Kopp, Ondřej Houska, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme