Benedikt se snažil spojit rozum a víru, říká páter Fiala

Za největší přínos odcházejícího papeže Benedikta XVI. považuje farář kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech Miloslav Fiala snahu o citlivé propojení rozumu a víry. Benedikt opustí svatý stolec dnes ve 20 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Massimo Macconi

„Vnesl takový nový způsob logického, racionálního myšlení do života církve, aspoň se o to snažil, jak to vysvítá nejen z jeho projevů, z homilií, z četných setkání s věřícími, ale i se zastánci jiných filozofických nebo teologických názorů, a především také z jeho knih,“ říká Fiala.

Benediktova racionalita nicméně podle něj zatím nebyla mezi představiteli katolické církve, zvláště v jejích vysokých kruzích, příliš oblíbená.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním interview Radiožurnálu zhodnotil Benediktův přínos páter Miroslav Fiala

„Snažil se a snaží se spojit rozumové uvažování s hlubokou vírou, která je typická pro bavorského rodáka a kterou si ze své domoviny přenesl i na své římské působiště jako šéf kongregace pro nauku víry, kde působil řadu let na pozvání Jana Pavla II.,“ vysvětluje Fiala.

Díky svému racionálnímu přístupu Benedikt usiloval o větší pochopení a dorozumění mezi lidmi různých vyznání. Setkával se s představiteli muslimského světa, židovské obce i protestanské církve a pravoslaví.

Benedikt XVI. opouští svůj úřad. Přesně ve 20 hodin přestane být papežem

Číst článek

„Tam všude se projevila ta jeho hluboce rozumová, ale bavorsky citlivá duše Josefa Ratzingera,“ dodává český kněz.

Benedikt oznámil svou rezignaci 11. února. Oficiálně se vzdá úřadu dnes v osm hodin večer. V letním sídle papežů v Castel Gandolfo pak bude čekat, až pro něj připraví příbytek v klášteře Mater Eccelsiae, kde se o něj budou starat řádové sestry.

Pavel Novák, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme