Benedikt XVI. navštívil kolínskou synagogu

Benedikt XVI. byl jako první papež v historii přítomen židovské bohoslužbě v synagoze na území Německa. Při této části své návštěvy Kolína nad Rýnem odsoudil nové projevy antisemitismu a obecné nevraživosti vůči cizincům a slíbil, že naváže na svého předchůdce Jana Pavla II. a bude pokračovat ve zlepšování vztahů mezi katolickou církví a židovskou obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. zdraví poutníky | Zdroj: ČTK

Porozumění mezi křesťanstvím a dalšími vírami označil Vatikán za jeden z cílů papežovy cesty do Kolína nad Rýnem, kde se Benedikt XVI. od čtvrtka účastní celosvětového náboženského setkání mládeže.

Pro papeže byla dnešní návštěva kolínské synagogy zásadní zejména ze dvou důvodů. Jednak proto, že se jednalo o synagogu kolínské židovské komunity. Z dvaceti tisíc jejích příslušníků většina zahynula v koncentračních táborech a po válce se vrátilo jen 44 lidí. Jednak také proto, že i Josepha Ratzingera v dětství pohltila nacistická mašinérie a cítí tak spoluzodpovědnost za osud židovské populace v Třetí říši.

"Je patrné, že se křesťané snaží dosáhnout usmíření s Židy a hlavně s Izraelem a to je dobře," komentuje papežovo gesto Terezie Wiegenfeld z kolínské židovské komunity.

Večer se papež setká také se zástupci kolínských muslimů. V tomto směru lze očekávat pokračování linie Jana Pavla II. Zda bude udržovat odstup svého předchůdce k protestantům se ještě uvidí, očekává se ale větší vstřícnost, s ohledem na jejich paritní zastoupení v německé společnosti.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme