Benedikt XVI. se uchýlí do kláštera, který založil jeho předchůdce

Odcházející papež Benedikt XVI. se uchýlí do vatikánského kláštera, který založil jeho předchůdce Jan Pavel II. pro řádové sestry. Ty žijí v přísné klauzuře, tedy zcela odloučeny od okolního světa. To se ovšem nyní změní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter Mater Ecclesiae, kam se Benedikt XVI. po odchodu z funkce papeže uchýlí | Foto: Robert Mikoláš

Zvony baziliky sv. Petra se rozléhají nad celým Vatikánem a slyšet jsou i za zdmi kláštera Mater Ecclesiae, který stojí přímo u Leonských hradeb tohoto městského státu, západně od baziliky sv. Petra.

V roce 1992 ho nechal vybudovat papež Jan Pavel II. a dosud je jediným klášterem, který na území Vatikánu existuje. A právě tam odejde na odpočinek Benedikt XVI.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém útočišti Benedikta XVI. informoval zvláštní zpravodaj v Římě Robert Mikoláš

„Jan Pavel II. už vycházel z myšlenky, že pro církev je nejen třeba pracovat, ale také se za ni modlit. Náš pan kardinál Tomášek, kterého mnozí pamatují, říkával, že kdo pro církev pracuje, dělá mnoho,“ vysvětluje Mons. Marcel Šmejkal, jediný Čech působící ve Státním sekretariátu Svatého stolce, a pokračuje:

„Kdo se za církve modlí, dělá více, a kdo pro církev trpí, dělá nejvíce. A z tohoto pohledu můžeme říci, že papež Benedikt XVI. odchází, aby pro církev dělal ještě víc, než dělal doposud, aby se za církev modlil.“

V Římě vrcholí přípravy na konkláve, která zvolí nového papeže

Číst článek

Jak dodává, v klášteře v minulosti, zpravidla vždy po dobu pěti let, žily sestry z různých řádů, například benediktinky nebo salesiánky, a to v přísné klauzuře, tedy odloučeny od okolního světa. To se ovšem nyní změní.

„Bude tam se svou domácností, to znamená s několika lidmi, kteří s ním tu domácnost tvoří, kteří jsou s ním ve Vatikánu od začátku jeho pontifikátu. Je to několik sester Sekulárního institutu, což je jiný typ zasvěceného života než typický klášter,“říká Mons. Šmejkal.

Papež Benedikt XVI. rezignoval. | Foto: Reuters

Klášter o rozloze zhruba 400 metrů čtverečních se od listopadu loňského roku rekonstruuje, jeho přízemní části totiž trpěly vlhkostí a zub času se podepsal i na oknech a terase.

Benedikt XVI. se proto mezi jeho zdi uchýlí asi až za dva měsíce. Do té doby bude odpočívat v letním papežském sídle v Castel Gandolfo.

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme