Benedikt XVI. sloužil mši na Kubě. Nepřímo se zmínil o kubánském exilu a vězních

Papež Benedikt XVI. přiletěl na Kubu. V Santiagu de Cuba sloužil mši pod širým nebem a Kubánce vyzval k vytvoření obnovené a otevřené společnosti. Dotknul se nepřímo i lidských práv. Podle disidentských skupin režim zadržel na dobu návštěvy 150 odpůrců komunistického režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. sloužil mši v Santiagu de Cuba | Zdroj: Reuters

Ve svém projevu se papež zmínil i o vězních, neřekl však politických, a nepřímo také o Kubáncích, kteří z ostrova emigrovali.

„Nesu ve svém srdci spravedlivé touhy a oprávněná přání všech Kubánců, ať už se nacházejí kdekoli. Jejich trápení i radosti, jejich obavy, i nejvznešenější tužby. Zvláště pak mladých a starých lidí, dospívajících a dětí, nemocných a pracujících, vězňů i jejich blízkých, chudých a potřebných,“ řekl papež.

Papež už nezopakoval to, co řekl při odletu z Říma - že současný režim na Kubě je přežitý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě papeže Benedikta XVI. na Kubě mluvil na Radiožurnálu David Koubek ze zahraniční redakce

Benedikt XVI. po příletu připomněl návštěvu svého předchůdce Jana Pavla II. „Jeho cesta ostrovem byla jako jemný závan čerstvého vzduchu,“ uvedl papež na letišti v Santiagu s tím, že pomohla vztahům mezi církví a komunistickým režimem. Stále je ale podle něj prostor pro zlepšování.

Návštěva Jana Pavla II. na Kubě v roce 1998 měla velký význam. Režim například znovu povolil slavit na ostrově Vánoce a udělal z nich svátek. Ještě předtím, když byl Fidel Castro ve Vatikánu, mu Jan Pavel II. řekl, aby otevřel Kubu světu.

Vedoucí kubánských programů společnosti Člověk v tísni Pavla Holcová nepovažuje cestu Benedikta XVI. za srovnatelně významnou. Důležitá je prý především kvůli prohlubování vztahů mezi režimem a církví.

Cesta má pomoci katolické církvi na Kubě

„Myslím, že papež Benedikt XVI. není taková osobnost, jako byl Jan Pavel II., proto zejména pro opozici neztělesňuje nějakou změnu nebo nějakou možnost otevírání dialogu kubánského režimu s kubánskou občanskou společností,“ vysvětluje.

V první řadě na mši v Santiagu byl i komunistický prezident Raúl Castro, který předtím papeže vítal. Muže, který v davu začal volat 'pryč s komunismem', odvedla bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí kubánských programů společnosti Člověk v tísni Pavla Holcová se zamýšlela nad významem cesty papeže Benedikta XVI. na Kubu

Dnes má papež na programu setkání s kubánskými katolickými duchovními i se zástupci vlády.

Návštěva papeže má pomoci katolické církvi na Kubě. Ta je nejdůležitější nevládní institucí v zemi. Kritici jí dnes vyčítají, že je vůči režimu příliš měkká. Na druhé straně byla vždy protiváhou režimu. Papežova cesta ale naopak může katolické církvi v očích některých věřících spíše uškodit, myslí si Holcová:

„Pro někoho, zejména pro mladé lidi, to znamená, že nebudou tak velkými fanoušky katolické církve a budou hledat alternativy jinde, například u evangelíků nebo například k baptistické církvi. Zatímco pro mnohé kované komunisty tady teď bude možnost přiklonit se k církvi, ke které měli tendence přiklánět se už předtím.“

Úřad Benedikta XVI. uvádí, že se papež nesejde se zástupci opozice kvůli nedostatku času, podle Holcové je toto zdůvodnění spíše úsměvné. Jedno z nejviditelnějších opozičních hnutí Dámy v bílém, sdružující příbuzné politických vězňů, po něm prý žádalo jen pár minut, dodává.

David Koubek, Veronika Sedláčková, pir, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme