Zemřel Benjamin Abeles, jedno z Wintonových dětí a vynálezce energie pro vesmírné sondy

Ve věku 95 let zemřel v Británii fyzik a válečný veterán Benjamin Abeles, který pocházel z českožidovské rodiny a v mládí žil v Praze. Před druhou světovou válkou se dostal do Británie v transportu židovských dětí, který zorganizoval Nicholas Winton. Za války se jako mechanik v řadách 311. československé bombardovací perutě RAF (Royal Air Force, Královské letectvo) zapojil do boje proti nacistickému Německu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Abeles

Ministerstvo obrany uvedlo, že Abeles byl poslední veterán druhé světové války žijící ve Velké Británii, který sloužil u 311. bombardovací perutě | Zdroj: Profimedia

O úmrtí Benjamina Abelese informoval v pondělí na facebooku jeho syn, upozornil server iDnes.cz. Abeles, kterému Češi říkali také Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy, který se používá dodnes.

Abeles zemřel v noci na pondělí ve věku 95 let v Leicesteru v Anglii, napsal na facebooku David E. Abeles, Abelesův syn. „Díky mým prarodičům Selmě Kronbergerové a Ernstu Abelesovi, Nicholasi Wintonovi a programu kindertransportů, se stal táta jedním z mála Židů své generace, kteří měli to štěstí a přežili německé nacisty“, uvedl. Jeho úmrtí potvrdilo i české ministerstvo obrany. Abeles byl jedním z posledních československých příslušníků RAF.

Jeden z posledních

Narodil se v roce 1925 ve Vídni českožidovské rodině a od roku 1933 žil v Praze. Druhou světovou válku přežil díky transportu zorganizovanému Nicholasem Wintonem a jeho spolupracovníky v Británii. V květnu 1943 podle ministerstva obrany vstoupil do československé pozemní armády v Anglii a posléze do 311. bombardovací perutě RAF, kde sloužil u pozemních mechaniků.

Ministerstvo uvedlo, že Abeles byl poslední veterán druhé světové války žijící ve Velké Británii, který sloužil u 311. bombardovací perutě. Zároveň byl i jedním z posledních československých příslušníků RAF. Podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení ministerstva obrany jich v současné době žije do deseti. Historik Jiří Rajlich sdělil, že RAF prošlo 2500 československých letců všech odborností, tedy nejen pilotů, ale i třeba mechaniků, zbrojířů či baličů padáků. Za války jich zemřelo téměř 500.

‚Máma neplakala, jinak bych do vlaku nenastoupil.‘ Přečtěte si příběhy z transportů s židovskými dětmi

Číst článek

Po válce se Abeles vrátil do hlavního města osvobozeného Československa. Jeho rodina holokaust nepřežila. Studia dokončil v Izraeli, kam vycestoval legálně v roce 1949. Jako fyzik se proslavil v USA, kam odjel v roce 1956. Spolu s kolegou Georgem Codym stál u objevu zdroje, který může družice napájet ve větších vzdálenostech od Slunce, kde už nefungují fotosolární články. V roce 1961 si nechal tento objev termoelektrického generátoru patentovat.

Abeles měl české, americké i izraelské občanství. „Táta byl skutečně přírodní živel, který cítil upřímnou empatii a solidaritu se všemi uprchlíky,“ uvedl Abelesův syn.

Nicholas Winton zorganizoval transporty, které z nacisty okupovaného Československa dopravily do Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. O Wintonově akci natočil režisér Matej Mináč dokument, jehož britské premiéry se v roce 2011 zúčastnil v Londýně i Abeles.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme