Netanjahu je nejdéle vládnoucím premiérem. Izrael ekonomicky pozvedl, čelí ale také kritice

Benjamin Netanjahu se v sobotu stává nejdéle vládnoucím izraelským premiérem. V této funkci překonává dosavadní rekord zakladatele Státu Izrael Davida ben Guriona, který byl premiérem 13 let a 127 dní. Devětašedesátiletý Netanjahu, který už jako premiér vládne téměř pětinu existence izraelského státu, podle agentury AP či deníku The Jerusalem Post pozvedl ekonomiku a zlepšil bezpečnost své země.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu se v sobotu stává nejdéle vládnoucím izraelským premiérem (ilustrační snímek) | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Mnozí ho ale kritizují, že pohřbil mírový proces s Palestinci a rozdělil izraelskou společnost výpady vůči místním Arabům a opoziční levici.

Velmi nebezpečný krok, odsoudil Netanjahu rozhodnutí Íránu o obohacování uranu. Žádá sankce

Číst článek

Netanjahu, který se stal poprvé premiérem v roce 1996 a nyní je jím nepřetržitě od roku 2009, vyhrál naposledy volby letos v dubnu. Mnozí ale věřili, že mu tentokrát srazí vaz oznámení generálního prokurátora, že se ho chystá obvinit z korupce a podvodu, což se zatím nestalo. Netanjahuovi se však ve lhůtě nepodařilo sestavit koalici, a tak se v září budou konat další volby.

Izraelsko-palestinský konflikt

Podle kritiků Netanjahu promarnil čas své více než 13leté vlády, když nikam neposunul jednání o řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle některých ho dokonce pohřbil, mimo jiné souhlasem s rozšiřováním osad na okupovaném Západním břehu Jordánu a spojenectvím s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten situaci vyostřil uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Podle svých příznivců Netanjahu naopak do palestinského problému „vnesl kus realismu“, napsal v pátek deník The Jerusalem Post. Pozitivně je izraelský premiér hodnocen za ekonomické výsledky či za postupné oteplování vztahů s arabskými zeměmi.

Odlišně budou možná v budoucnu historici nahlížet podle deníku The Jerusalem Post na Netanjahuův postoj k Íránu. Podle některých je díky nynějšímu izraelskému premiérovi jeho země klíčovým hráčem v zamezení Teheránu ve výrobě jaderné bomby, podle jiných spolu Trumpem svými kroky vůči Íránu, který označují za největšího nepřítele, zostřili napětí na Blízkém východě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme