V Izraeli začal proces s premiérem Netanjahuem. Ten obvinění z korupce označil za směšná

V Izraeli v neděli začal proces s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po hodině s tím, že další rokování se bude konat 19. července. S odvoláním na soudní zdroje o tom informoval na své webové stránce list The Jerusalem Post. Netanjahu je obviněn ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry.

Jeruzalém (Aktualizováno: 16:52 24. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netanjahu řekl, že soud považuje za snahu svrhnout ho za každou cenu. | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Premiér ve funkci v Izraeli před soudem ještě nestál. Netanjahuův právník soudům řekl, že potřebuje na prostudování materiálů dva až tři měsíce. Tříčlenný panel soudců oznámil, že žádosti obhájců i žalobců posoudí. Předsedkyně soudu Rivka Friedmanová-Feldmanová původně řekla, že soud dá oběma stranám vědět, kdy se bude konat další stání. Později soudní zdroje oznámily, že soud bude pokračovat 19. července s tím, že Netanjahuova osobní přítomnost nebude nutná.

Konec patu v Izraeli. Parlament schválil vládu velké koalice, premiéra Netanjahua vystřídá příští rok Ganc

Číst článek

Podle izraelských médií může soudní řízení trvat i tři roky, předvoláno je 333 svědků. Nedělní stání bude krátké, obvinění pak mají říci, zda bodům obžaloby porozuměli. K vině se vyjádřit nemusí.

Kromě Netanjahua se proces týká ještě tří dalších lidí akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a dále vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Také Elovičova obhájkyně soudcům řekla, že potřebuje více času na seznámení se s důkazy.

O proces je velký zájem a v soudní budově bylo pro novináře vyčleněno několik místností, v nichž bylo možné dění v soudní sledovat v televizi.

Pro jednání samotné byla určena poměrně malá místnost číslo 317, do níž se vejde jenom asi 20 lidí. Netanjahu se odmítl po příchodu posadit, dokud budou přítomny kamery. Stejně jako soudci a právníci přišel s rouškou na obličeji.

Jeho příznivci i odpůrci na neděli svolali do Jeruzaléma demonstrace, policie kvůli tomu povolala posily.

Netanjahuovi příznivci přišli před soudní budovu s voláním Benjamine Netanjahue, národ je s tebou. Jedna z účastnic nesla nápis Dreyfusův proces 2020 s odkazem na proces s francouzským důstojníkem Alfredem Dreyfusem odsouzeným v roce 1894 k doživotí za velezradu a později osvobozeným. Premiérovi odpůrci se na své akci dovolávali demokracie a vinili premiéra z korupce.

Izrael má americkou podporu k anexi Západního břehu, potvrdil při návštěvě Jeruzaléma Pompeo

Číst článek

Netanjahu po příjezdu do soudní budovy v prohlášení před novináři řekl, že soud považuje za snahu svrhnout ho za každou cenu, a obvinění označil za směšná. Označil se za oběť spiknutí zosnovaného levicově orientovanými médii, policií, prokuraturou a soudci ve snaze ho svrhnout. Izraelská média připomenula, že totéž už Netanjahu řekl v minulosti několikrát, tentokrát ale za jeho zády stála řada ministrů jeho vlády a také členové jeho strany Likud.

„Cílem je svrhnout silného pravicového premiéra, a odstranit tak nacionalistický tábor, který tuto zemi vede mnoho let,“ sdělil Netanjahu. Obvinil policii a prokurátory, že se spikli a obvinění proti němu ušili“. Předložené důkazy jsou podle něj přehnané a "špinavé". Dožadoval se toho, aby bylo soudní řízení přenášeno živě v televizi.

Ujistil, že nehodlá kvůli procesu odstoupit. „Zatímco se média budou zabývat nesmysly, touto lživou kauzou, budu řídit Izrael a starat se o věci, na nichž vám záleží,“ řekl premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme