Tisíce demonstrantů protestovaly proti Netanjahuově kabinetu. Vadí jim korupce i nařízená karanténa

Tisíce Izraelců večer protestovaly v Jeruzalémě a dalších izraelských městech proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua. Porušili tím opatření přísné celostátní karantény. Policie účastníky pokutovala, přesto demonstrace nerozpustila. Shromáždili se jako v minulých týdnech před premiérovou rezidencí, ale dodržovali mezi sebou rozestupy, stáli na vyznačených místech a měli roušky. Demonstrují už čtrnáctý týden v řadě.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelci vyzývají premiéra k rezignaci několik týdnů kvůli jeho korupčním skandálům i tomu, jak řeší krizi kolem koronaviru.

Od pátku v zemi platí přísná uzávěra, která měla omezit i protesty, ale protože s tím nesouhlasil parlament, omezení týkající se shromažďování se na demonstrace nevztahuje.

V zemi jsou nejméně do 9. října uzavřeny obchody kromě těch, které prodávají nezbytné zboží, lidé se nemají od domovů vzdalovat na víc než kilometr a je omezen počet lidí, kteří se mohou shromáždit na jednom místě. V zemi se od začátku epidemie nakazilo přes 226 tisíc lidí a zemřelo 1417.

Izrael je ‚na okraji propasti,‘ řekl Netanjahu. Země od pátku zpřísní karanténu, zavřou se i synagogy

Číst článek

K Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě míří každý víkend tisíce lidí už tři měsíce. Mezi účastníky je mnoho mladých Izraelců, kteří přicházejí kvůli protikoronavirovým opatřením o práci.

Ve svém poselství na sociálních sítích přiznal premiér Benjamin Netanjahu chyby při rozvolňování po první vlně koronaviru. Zároveň ale obvinil odborníky, parlament i média, že k nezdaru zásadně přispěly. O protestech v Jeruzalémě a Tel Avivu se nezmínil.

Mezi demonstranty panuje přesvědčení, že premiér prosadil přísnou karanténu, aby se protestů zbavil. Za pátek zaznamenaly izraelské laboratoře přes osm tisíc nově nakažených koronavirem. Přísná celostátní karanténa se tak může dočkat prodloužení.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme