Premiér Netanjahu nedokázal v termínu sestavit novou koaliční vládu. Na tahu je prezident Rivlin

Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi v noci na středu vypršel termín, který dostal po březnových předčasných volbách na sestavení nové koaliční vlády. Ministerskému předsedovi se kabinet sestavit nepodařilo a zvětšila se tak možnost, že by se jeho strana Likud mohla poprvé za 12 let ocitnout v opozici, napsala agentura AP.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Debbie Hill | Zdroj: Reuters

Další krok je nyní na prezidentu Reuvenovi Rivlinovi, který může úkolem pověřit jiného politika nebo Netanjahuovi termín prodloužit. Případně může také požádat parlament, aby vybral kandidáta na šéfa vlády. Pokud všechny možnosti na sestavení kabinetu selžou, zemi by podle AP nejspíše čekaly další volby, už páté v posledních dvou letech.

Izraelské úřady dosud identifikovaly 32 obětí tragické tlačenice. Mezi mrtvými je nejméně šest Američanů

Číst článek

Rivlin krátce po půlnoci oznámil, že během středy zkontaktuje zástupce třinácti parlamentních stran, aby s nimi prodiskutoval „pokračování procesu sestavování vlády“. Očekává se, že prezident v příštích dnech pověří vytvořením koaliční vlády jednoho z Netanjahuových politických oponentů, uvedla AP.

Poslední dění podle ní neznamená, že Netanjahu v čele izraelské vlády okamžitě skončí, jeho pozice je však vážně ohrožena.

Předčasné volby se v Izraeli konaly v březnu a nepřinesly výsledek, který by kterémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet.

Rivlin na začátku dubna poskytl první šanci na sestavení vlády Netanjahuovi, kterého ze 120členného parlamentu podpořilo 52 poslanců. Nebyla to většina, ale ze všech lídrů stran získal největší podporu. Navzdory opakovaným jednáním s mnoha politickými rivaly však Netanjahu ve vytvoření vlády neuspěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme