‚Nejen že nemám co skrývat, ale chci, aby lidé slyšeli vše.‘ Netanjahu chce vypovídat v přímém přenosu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek požádal, aby mohl v předběžném řízení, které ho čeká kvůli obvinění z korupce, vypovídat v přímém přenosu. Veřejnost se musí dovědět fakta také z jeho strany, uvedl politik, který je nyní pověřen jednáním o novém izraelském kabinetu. Zaměstnanci úřadu generálního prokurátora Avichaje Mandelblita mají s předběžným výslechem začít příští týden.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Premiér je podezřelý z korupce, podvodu a zneužití důvěry ve třech různých kauzách. Netanjahu považuje obvinění za politicky motivovaná a trvá na své nevině.

Vládu v Izraeli bude znovu sestavovat Netanjahu. Pokud uspěje, stane se premiérem už popáté

Číst článek

Ve čtvrtek na sociálních sítích zveřejnil video, na němž žádá Mandelblita, aby umožnil předběžné výslechy vysílat v přímém přenosu. „Nadešel čas, aby se veřejnost dověděla vše – včetně toho, co říkám já,“ uvedl.

‚Lid chce stabilní vládu.‘ Izraelský prezident Rivlin podporuje koalici Netanjahua s Gancem

Číst článek

„Po záplavě překrucování a částečných úniků je čas, aby se veřejnost dověděla vše. Nejen že nemám co skrývat, ale chci, aby lidé slyšeli vše. To je můj požadavek – živé vysílání výslechu. Tak bude zaručena pravda a spravedlnost,“ říká Netanjahu na videu.

Mandelblit by mohl premiéra obvinit z úplatkářství v kauze nazvané případ 4000, která se týká telekomunikační firmy Bezeq, jejíž společnost Walla! provozuje stejnojmenný zpravodajský server. Další dvě kauzy označené čísly 1000 a 2000 se týkají přijetí darů od přátel-miliardářů a ovlivňování obsahu tiskových zpráv týkajících se premiéra.

Výsledek Mandelblitova šetření může mít dopad na současná vyjednání o příští vládní koalici. Byl jimi pověřen Netanjahu, který ale zatím nemá dostatek spojenců na to, aby sestavil většinou vládu. Spojenectví nabídl těsnému vítězi voleb Bennymu Gancovi z uskupení Modrá a bílá, který ale nechce být spojován s politikem, jemuž hrozí soudní stíhání. Zproštění viny by tuto námitku odstranilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme