Netanjahu odstoupil od dohody s OSN o přemístění migrantů. Z Izraele měly odejít tisíce lidí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odstupuje od dohody s úřadem OSN pro uprchlíky o přesídlení více než 16 000 afrických migrantů do rozvinutých západních zemí. Rozhodnutí přichází poté, co se premiér rozhodl v pondělí dohodu pozastavit. Přitom pouhých několik hodin předtím ji slavnostně představil jako úspěšné řešení otázky asi 35 000 lidí, které měla jeho vláda v úmyslu původně deportovat zpět do Afriky.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP k rozhodnutí o odstoupení od dohody přispěl tlak ze strany nacionalistických politiků.

„Pozorně jsem si vyslechl mnoho komentářů týkajících se dohody a na základě toho jsem opět vyhodnotil klady a zápory. Nakonec jsem se rozhodl dohodu vypovědět,“ uvedl Netanjahu v prohlášení.

Původně Izrael plánoval deportovat asi 35 000 migrantů zpět do Afriky. V pondělí však premiér Netanjahu oznámil, že se s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky domluvil na méně kontroverzní alternativě, na jejímž základě měla polovina z těchto migrantů zamířit do rozvinutých zemí a ostatní se měli integrovat v Izraeli za peníze OSN.

Tato druhá část dohody ale vyvolala odpor místních obyvatel, v jejichž lokalitách se migranti v současnosti vyskytují. Ještě v pondělí večer Netanjahu dohodu pozastavil a nakonec v úterý oznámil, že od ní definitivně odstupuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme