Benton Harbor stále čelí nepokojům

Zákaz nočního vycházení byl včera večer vyhlášen v americkém městečku Benton Harbor, zmítaném od pondělka rasovými nepokoji. K zamezení třetí noci násilností bylo v jeho černošských čtvrtích nasazeno zhruba 300 policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kordón | Foto: Jan Rosenauer

Nepokoje propukly ve městě s 12.000 obyvateli poté, co do ulic vyšel dav zhruba 300 osob na protest proti smrti jednoho černošského mladíka, údajně zaviněné policií.

Při násilnickém řádění převážně černošské mládeže byla řada lidí zraněna, vypáleno pět domů a několik aut. Guvernérka Michiganu Jennifer Granholmová vyhlásila ve městě výjimečný stav a povolila místním orgánům povolat v případě nezbytnosti Národní gardu. "Vypadá to tu jako ve válečné zóně. Je to hrozné," řekla obyvatelka Benton Harboru Dorothy Kingová místnímu deníku South Ben Tribune.

Starosta města Charles Yarborough vyzval obyvatele ke klidu a přislíbil důkladné prošetření okolností smrti osmadvacetiletého Terrance Shurna. Ten zahynul, když ho jako podezřelou osobu pronásledovala policie.

Podle pobouřeného davu policisté svým pronásledováním s houkačkami "přiměli" mladého muže k takovému zvyšování rychlosti, že pak už své auto nezvládl, havaroval a zabil se. Takový postup při pronásledování podezřelých osob považují rozhořčení občané za "krajně neprofesionální".

Policie ve snaze situaci uklidnit zorganizovala schůzky s představiteli černošské komunity. O totéž se chce pokusit i skupina černošských duchovních, kteří hodlají nabádat obyvatelstvo ke klidu a zastavení násilností přímo v ulicích.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme