Útok na přístav v okupovaném Berďansku. Ukrajinské rakety prý zasáhly ruské pozice

Ve městě Berďansk, které na jihovýchodě Ukrajiny okupuje Rusko, se v pátek ozvaly výbuchy, informuje stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Odvolává se při tom na fotografie a videa na telegramovém kanálu Politika země. Představitel okupační správy Vladimir Rogov později uvedl, že při ukrajinském ostřelování města utrpělo zranění devět lidí. Kyjev se zatím nevyjádřil. Berďansk leží na jihu Záporožské oblasti na břehu Azovského moře.

Berďansk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch

Na záznamech je vidět kouř v blízkosti námořního přístavu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na záznamech je vidět kouř v blízkosti námořního přístavu, přičemž média hovoří o nejméně šesti explozích. O výbuších ve městě informuje také ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na vyjádření ukrajinské správy města, podle níž byly zasaženy pozice okupačních sil.

Zástupce Ruskem dosazené okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Rogov nejprve napsal, že ukrajinské ozbrojené síly „se pokusily provést na město raketový úder“ a pracovala protivzdušná obrana, následně informoval o zásahu námořního přístavu.

Později Rogov na telegramu psal o devíti zraněných, kteří byli hospitalizováni. „Informace o zabitých se upřesňují,“ sdělil a sdílel stejné video, které dříve publikoval kanál Politika země, přičemž Rogov zveřejnil pouze jeho část.

Agentura Reuters k záběrům poznamenala, že byla schopna potvrdit, že pocházejí z Berďansku, ale nemohla ověřit datum, kdy byly natočeny.

Rogov kromě toho podle ruské státní tiskové agentury TASS řekl, že útok byl proveden pravděpodobně raketami Storm Shadow, které Kyjev obdržel od Velké Británie.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit. Ukrajinská armáda se k dění v Berďansku oficiálně nevyjádřila.

Berďansk, kde před válkou žilo přes 100 000 lidí, ruská armáda obsadila koncem loňského února, několik dnů po začátku invaze do sousední země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme