Symbolem italského boje proti covid-19 je nemocnice v Bergamu. Poprvé nemá nakaženého na JIP

Nemocnice v Bergamu na severu Itálie se poprvé od počátku koronavirové krize před třemi a půl měsíci ocitla bez jediného pacienta s covidem-19 na jednotce intenzivní péče. Zaměstnanci událost a výkon zdravotníků oslavili potleskem, zároveň si však minutou ticha připomněli všechny zemřelé, informovala agentura DPA.

Bergamo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné postele v nemocnici v Bergamu. | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Velké zdravotnické zařízení nesoucí jméno papeže Jana XXIII. se stalo symbolem italského boje s koronavirem; dramatické fotografie pacientů v přeplněných čekárnách a na chodbách obletěly celý svět. Severoitalské město epidemie zasáhla patrně nejničivěji z celé země.

„Dnes je opravdu významný den,“ uvedl primář tamní jednotky intenzivní péče Ferdinando Luca Lorini během středeční slavnostní ceremonie. Oddělení se s návalem nemocných potýkalo 137 dní od 23. února, kdy se muselo postarat o prvního pacienta.

Krátce předtím se objevily první případy i na dalších místech v Lombardii či sousedním Venetu (Benátsku). Odborníci se však domnívají, že koronavirus SARS-CoV-2 se v jihoevropské zemi šířil nejméně od začátku roku či dokonce už od prosince 2019.

Napříč Itálií se během epidemie koronavirus prokázal u více než 240 000 lidí, z nichž 34 900 zemřelo, nejvíce právě v Lombardii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme