Není to Generál. Soud v Palermu uznal, že souzený Eritrejec není šéf sítě pašeráků

Italský soud rozhodl, že v případě Eritrejce vydaného do země ze Súdánu v roce 2016 došlo k záměně identity. Není to šéf sítě pašeráků lidí do Evropy přezdívaný Generál. Medhanie Tesfamariam Berhe byl ale odsouzen za pomáhání pašerákům lidí k pětiletému trestu vězení a pokutě 100 000 eur (přes 2,5 milionu korun). Proti verdiktu se odvolá. Podle rodiny požádal o azyl v Itálii. Přátelé Eritrejce upozorňovali na záměnu identity od samého počátku.

Palermo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medhanie Tesfamariam Berhe u soudu v Palermu. | Zdroj: Profimedia

Vzhledem k tomu, že Behre už strávil ve vězení tři roky, soud jej propustil na svobodu a muž byl převezen do centra na Sicílii, kam bývají umísťování migranti před vyhoštěním. Jeho obhájce Michele Calantropo řekl, že vzhledem k Behreho žádosti o azyl by nyní jeho vyhoštění bylo protizákonné.

Itálie uzavřela největší uprchlický tábor na Sicílii, před pěti lety v něm přebývaly čtyři tisíce lidí

Číst článek

„Když se dozvěděl, že soud uznal, že došlo ke záměně identity a nařídil jeho okamžité propuštění, plakal jako dítě,“ uvedl Calantropo.

Páteční rozhodnutí soudu znamená krach společné práce italských a britských vyšetřovatelů, která vedla k zatčení Eritrejce v súdánské metropoli Chartúm. Byl tehdy ztotožněn jako Medhanie Yehdego Mered, tedy obávaný šéf sítě pašeráků lidí přezdívaný Generál. Muž se od počátku hájil, že se jmenuje Berthe a že je jen chudý uprchlík bez záznamu v rejstříku trestů.

Generál, byl mimo jiné organizátorem plavby lodě, která v říjnu 2013 ztroskotala u ostrova Lampedusa. Utopilo se tehdy 359 lidí, většinou z Eritreje a Somálska.

U soudu svědčilo několik údajných obětí Generála a zatčeného muže nepoznali. Na záměnu identity soustavně upozorňovali i Eritrejcovi příbuzní. To samé potvrdil i test DNA.

Italská prokuratura však po tři roky trvala na tom, že byl s přispěním britského Národního kriminálního úřadu zatčen správný muž. Požadovala trest 14 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme