Berlín a Paříž: Schvalování euroústavy musí pokračovat

Ratifikace evropské ústavní smlouvy musí pokračovat navzdory odmítavému stanovisku Francouzů a Nizozemců. Shodli se na tom francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder na společné sobotní večeři v Berlíně. Oba státníci se setkali poprvé po dvou neúspěšných plebiscitech o ústavě EU, které dostaly unii do hluboké krize.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques Chirac a Gerhard Schröder

Jacques Chirac a Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Neformální schůzka Chiraca a Schrödera v německém kancléřství trvala dvě a půl hodiny. Obě strany se shodují, že ústavní proces musí pokračovat v ostatních zemích. "Ani přes kontroverzní diskusi nelze nechat ústavu padnout," tlumočil Schröderův mluvčí Béla Anda shodu obou státníků.

Schröder podle svého mluvčího také zdůraznil nutnost dohodnout se na rozpočtovém výhledu EU na léta 2007 až 2013 a oznámil německou ochotu změnit svou vyjednávací pozici. "Národní egoismy nesmějí hrát dál roli. Německo je připraveno s ohledem na rozpočtový výhled k pohybu svého stanoviska a jasně to oznámí na summitu EU v Bruselu 16. a 17. června," řekl Anda.

V inventuře evropské agendy budou Schröder a Chirac pokračovat opět 10. června, kdy se v Paříži uskuteční další z pravidelných německo-francouzských konzultací. O tři dny později se pak Schröder setká s britským premiérem Tonym Blairem.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme