V Berlíně zneškodnili půltunovou bombu z války, evakuace paralyzovala centrum

Z centra Berlína se v pátek dopoledne muselo evakuovat asi 10 000 lidí kvůli likvidaci letecké bomby z druhé světové války. Zneškodnit pumu se pyrotechnikům podařilo kolem 13.30 SELČ. Předtím bylo na několik hodin kompletně uzavřeno hlavní nádraží, které se nachází poblíž. Nyní se začne provoz postupně vracet do normálu. Zpět do svých domovů mohou i místní.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z centra Berlína se v pátek dopoledne muselo evakuovat asi 10 000 lidí kvůli likvidaci letecké bomby z druhé světové války. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Kvůli půltunové bombě, která byla nalezena při stavebních pracích v ulici Heidestrasse nedaleko hlavního nádraží, se museli evakuovat obyvatelé v okruhu 800 metrů. Okolím, ve kterém se dopoledne pohybovalo výrazně méně vozů i lidí než obvykle, projížděla policejní auta s megafony, která vyzývala obyvatele, aby uposlechli výzvy k opuštění prostoru.

„Jak už jste se dozvěděli z médií, bude dnes zneškodňována bomba z druhé světové války,“ hlásala policie z amplionu. „Vyzýváme všechny lidi v dotyčných bytech, aby je okamžitě opustili,“ dodávali policisté, kteří pro jistotu byty obcházeli i jednotlivě. Do akce se jich zapojilo na 300.

Páteční přesuny, po nichž oblast připomíná město duchů, se vedle místních obyvatel dotkly i několika ministerstev, místního soudu nebo části areálu univerzitní nemocnice Charité. Evakuace dopadla také na několik hotelů v okolí hlavního nádraží, kanceláře společnosti Deutsche Bahn i pobočku České tiskové kanceláře, která je poblíž.

Se zneškodněním bomby se mělo původně začít v 11.30 SELČ, nakonec se ale asi o hodinu a 20 minut zdrželo. Samotnou likvidaci pyrotechnici zvládli za několik desítek minut, když se jim podařilo z pumy vyjmout roznětku, a pak ji kontrolovaně odpálit. „Dobrá práce, pánové. Bomba z války byla zneškodněna,“ napsala pak policie na twitteru. Původně panovaly obavy, že by se zneškodnění mohlo výrazně protáhnout.

V dopravě měla likvidace bomby nejcitelnější dopady na hlavním nádraží, kterým od 10.00 SELČ vlaky jen projížděly. Od 11.30 SELČ zde byla železniční doprava zcela uzavřena, a spoje z Česka proto jezdily do berlínských stanic Špandava (Spandau) a Gesundbrunnen. Mezi stanicemi berlínské příměstské rychlodráhy Friedrichstrasse a Tiergarten místo vlaků jezdily náhradní autobusy, které se evakuovanému okruhu vyhýbaly. Přerušena byla také tramvajová doprava v okolí hlavního nádraží.

Náhradní trasu měly i některé autobusové linky, včetně té, která spojuje centrum německé metropole s letištěm Tegel. Na něm měl být podle čtvrtečních zpráv provoz před a během zneškodňování „silně omezen“, nakonec byl ale normální.

Zneškodňování bomby podobného rozsahu se v Berlíně odehrává jednou či dvakrát do roka. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme