‚Svobodu. Ne koronavirové diktatuře.‘ V Berlíně i přes zákaz demonstrovali odpůrci opatření

Tisíce lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s protikoronavirovými opatřeními německé vlády. Na některých místech se demonstranti střetli s policisty. Policie téměř 600 demonstrantů zadržela, napsala agentura DPA..

Berlín (Aktualizováno: 23:01 1. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s protikoronavirovými opatřeními německé vlády

Stovky lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s protikoronavirovými opatřeními německé vlády | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Německé úřady v pátek zakázaly konání 13 demonstrací, které organizátoři svolali na tento víkend. Na jednu z akcí se podle organizátorů předem zaregistrovalo 22 500 lidí, další pochod chystaný na dnešek měl přitáhnout 3500 osob.

Úřady zákaz zdůvodnily tím, že na podobných akcích je vysoké riziko nákazy koronavirem, i proto, že jejich účastníci zpravidla nenosí roušky a nedodržují ani další opatření.

Část demonstrantů ale zákazu neuposlechla a začala se od dnešního dopoledne shromažďovat na různých místech metropole. Někteří z demonstrantů nesli transparenty s nápisy „Svobodu“ a „Ne koronavirové diktatuře“, další měli vlajky, píšťalky či bubny.

Berlínská policie v ulicích rozmístila více než 2000 svých příslušníků a nad městem přelétávaly vrtulníky. Odpoledne se začaly davy nespokojenců zvětšovat a opakovaně napadaly policisty, kteří se snažili změnit směr jejich pochodu, uvedla policie na twitteru.

„Pokusili se prorazit policejní kordony. Policisté proti nim museli použít slzný plyn, obušky a fyzickou sílu,“ konstatovala policie na twitteru. U Vítězného sloupu použili policisté také vodní děla, napsala agentura DPA. Podle ní se protestních akcí zúčastnilo kolem 5000 lidí.

Německo řadu opatření určených k zamezení šíření koronaviru v květnu uvolnilo. U mnoha aktivit, včetně návštěvy vnitřních prostor restaurací či pobytu v hotelu, je však zapotřebí předložit potvrzení, že je dotyčný plně naočkován nebo se v nedávné době zotavil z covidu anebo má negativní výsledek testu na koronavirus.

Nach 3 Lautsprecherdurchsagen löst sich die Personenansammlung am #GroßenStern auf. Unsere Einsatzkräfte sprechen auch gezielt Menschen dort an und fordern sie auf, den Bereich zu verlassen. Für Platzverweise werden Personalien aufgenommen.
#b0108

15:18 – 01. 08. 2021

23 418

Podobné protesty jako v Berlíně jsou v poslední době k vidění i v jiných evropských zemích. V sobotu se v Paříži a řadě dalších francouzských měst konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst.

Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 000 lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. V italských městech minulý víkend demonstrovalo na 80 000 lidí.

In der #CityWest versuchen noch immer größere Personengruppen an mehreren Orten, sich zu versammeln und auch in Bewegung zu setzen. Unsere Absperrungen werden ignoriert, teilweise überrannt und Einsatzkräfte angegriffen.
Personen werden festgenommen.
#b0108

13:39 – 01. 08. 2021

88 978

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme