Berlín, Dubaj, Tel Aviv i Praha. Památky světových měst zářily v britských barvách

Červená, modrá a bílá. Známé památky po celém světě se v noci na středu rozsvítily v barvách Velké Británie. Lidé tak vyjadřují solidaritu s 22 oběťmi pondělního teroristického útoku v Manchesteru. Další světová města naopak o půlnoci zhasla světla, která jinak ozařují městské dominanty. Mezi památkami svítícími v barvách britské vlajky byla i pražská Petřínská rozhledna.

Berlín/Paříž/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fontána na Ženevském jezeře se rozzářila v britských barvách jako výraz solidarity s oběťmi teroristického útoku v Manchesteru | Zdroj: Reuters

Modro-červeno-bíle kromě Petřínské rozhledny zazářily také například Brandenburská brána v německé metropoli Berlíně, nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, fontána na Ženevském jezeře, budova hlavního vlakového nádraží v nizozemské metropoli Amsterodamu nebo městský úřad v izraelském Tel Avivu.

Stejným způsobem si oběti připomnělo i americké město Orlando, které bylo samo dějištěm krvavého teroristického útoku, když zde bylo v nočním klubu loni postříleno 49 lidí. Červeno-modro-bíle tu bylo nasvíceno vyhlídkové kolo.

Naopak pařížská Eiffelova věž nebo římské Koloseum se v noci na středu ocitly ve tmě. Světla, která je ozařují, byla totiž o půlnoci zhasnuta.

Útok v Manchesteru

Pachatelem pondělního teroristického útoku v Manchesteru je 22letý Brit Salman Abedi, oznámila britská policie. Atentátník podomácky vyrobenou bombou zabil nejméně 22 lidí včetně dětí, dalších 59 utrpělo zranění. Britské bezpečnostní složky ho měly v záznamech.

V Manchesteru zabíjel 22letý Salman Abedi, bezpečnostní složky ho měly v hledáčku

Číst článek

Policie se snaží zjistit, jestli jednal sám, nebo byl součástí širší teroristické sítě. Nedlouho po úterním poledni se k atentátu přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát. Tato džihádistická síť ale využívá teroristické útoky na Západě pro svou propagandu. Přímé vazby mezi ní a atentátníkem z Manchesteru nebyly odhaleny.

Velká Británie v reakci na útok v Manchesteru zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický, tedy nejvyšší možný. Místní policii bude v zajišťování bezpečnosti pomáhat podle potřeby armáda.

Británie zažívá nejvyšší stupeň pohotovosti již potřetí za 11 let, kdy škála teroristického ohrožení existuje. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl zmařen útok v letadle pomocí tekutých chemikálií.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme