Berlín i Manila slavily rozhodnutí amerického soudu legalizovat sňatky homosexuálů

Na manželství má právo každý člověk. Tak rozhodl v pátek americký Nejvyšší soud. Slavilo se po celé zemi a Facebook zaplavily fotky v duhových barvách - symbolických pro sexuální menšiny. Rozhodnutí soudu přivítali i lidé v Evropě nebo Asii. Třeba v Německu nebo na Filipínách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christopher Street Day v Berlíně

Christopher Street Day v Berlíně | Zdroj: Reuters

V Berlíně se v pátek sešly tisíce lidí, aby si připomněly takzvaný Christopher Street Day, tedy Den Christopherovy ulice. Odkazuje na 27. června roku 1997, kdy homosexuálové v New Yorku protestovali proti policejní brutalitě.

Při vzpomínání na tuhle událost lidé v Berlíně oslavili také zmíněné rozhodnutí amerického soudu. A volali i po tom, aby se jím Německo nechalo inspirovat.

„Myslím, že je skandální, že pravicoví republikáni ve Spojených státech jsou dál než křesťanští demokraté tady v Německu. Je to prostě skandál,“ shrnul jeden z účastníků průvodu.

Slavili i Filipínci

Na Filipínách se sešlo o něco méně příznivců rozhodnutí amerického soudu, požadovali ale to samé. I na Filipínách je totiž manželství homosexuálů nezákonné.

„Jsme samozřejmě šťastní, že naši přátelé a rodiny ve Spojených státech si teď mohou užívat všech práv své země. A doufáme, že na Filipínách o tom v budoucnosti budeme moct aspoň mluvit,“ řekl jeden z účastníků pochodu v hlavním městě Manile.

Většina Filipínců je k homosexuálům tolerantní - k této sexuální orientaci se v poslední době otevřeně hlásí i mnoho celebrit.

Spojené státy se zlegalizováním manželství osob stejného pohlaví přidaly k několika dalším zemím, které v roce 2015 sňatky homosexuálů uzákonily - třeba Finska, Slovinska nebo Mexika. Irové podpořili sňatky gayů a leseb v referendu. Například polský parlament ale debatu o registrovaném partnerství zamítl.

Petra Novotná, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme