Pět dní marného boje s barvou na Braniborské bráně. ‚Pošlu účet,‘ vzkázal starosta klimatickým aktivistům

Berlínským úřadům se ani po pěti dnech nepodařilo smýt oranžovou barvu z Braniborské brány. Památka se stala v neděli terčem klimatických aktivistů z hnutí Poslední generace, kteří žádají konec fosilních paliv. Policie pachatele už krátce po činu zadržela a vyšetřuje je pro poškození cizího majetku.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána posprejované aktivisty z hnutí  Letzte Generation

Braniborská brána posprejované aktivisty z hnutí Letzte Generation | Foto: Swantje Stein | Zdroj: Reuters

Pilíře Braniborské brány jsou z pískovce, a barvivo proniklo i hlouběji do jeho struktur. Radnice původně počítala s tím, že čištění vyjde v přepočtu asi na 850 tisíc korun. Tato částka pravděpodobně nebude stačit, protože úřady musely povolat i odbornou vědeckou laboratoř.

Klimatičtí aktivisté zablokovali v Berlíně dopravu na víc než 20 místech. Připraveno je 500 policistů

Číst článek

Starosta města Kai Wegner vzkázal, že účet za veškeré škody hodlá poslat aktivistům. Ti podle něj debatě o klimatické krizi akorát škodí a podle starosty dělají všechno proto, aby se lidé od hledání nějakých ekologických řešení odvrátili.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že čin hnutí Letzte Generation je zavrženíhodné a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.

Od pondělí Letzte Generation chystá v Berlíně po letní pauze nové akce včetně blokád. U Braniborské brány hnutí demonstruje pravidelně. Loni v prosinci tam i přes policejní ostrahu uřízlo špičku vánočního stromu. Aktivisté k tomu tehdy uvedli, že špička stromu odkazuje na budoucí klimatickou katastrofu, pokud lidstvo nezačne životní prostředí důsledněji chránit.

Poslední generace mezitím pokračuje i v blokování berlínských silnic. Ve čtvrtek za tento druh protestu padl zatím nejvyšší trest, i když jen nepravomocný. 41letá aktivistka dostala za účast na akcích osm měsíců nepodmíněně.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme