Berlín má památník připomínající utrpení homosexuálů

Berlín se včera dočkal památníku homosexuálů pronásledovaných v době nacismu. Jednoduchá betonová stéla stojí v samém srdci německého hlavního města naproti památníku obětem holocaustu. V německé metropoli je komunita gayů a lesbiček tradičně velmi silná a vznik památníku byl vlastně jen otázkou času.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín

Berlín | Foto: cs.wikipedia.org

Během nacistické krutovlády bylo k nejrůznějším trestům odsouzeno na 54 tisíc německých homosexuálů. Sedm tisíc jich v koncentračních táborech našlo smrt. Řada gayů pak proti své vůli podstoupila kastraci. Berlínský starosta Klaus Wowereit, který je sám gay, se nechal slyšet, že už bylo dávno načase podobný památník v německém hlavním městě mít. Podle Güntera Dworeka za Svazu německých gayů a lesbiček, nebylo snadné projekt prosadit.

"O vznik tohoto památného místa jsme usilovali 16 let. Byl to tuhý a složitý boj; často jsme naráželi na odpor a slýchali slova "proč Vy taky?" Ale i díky památníku obětem holocaustu a vznikajícímu památníku romským obětem nacismu rostlo uvědomění, že si musíme důstojně připomínat všechny skupiny obětí národního socialismu," říká aktivista Dworek.

Ministr kultury Bernd Neumann připomněl, že diskriminace homosexuálů pokračovala ještě dlouho po skončení druhé světové války a že gayové byli ve Spolkové republice souzeni podle nacistického paragrafu 175 až do roku 1969.

Neumann se ale v souvislosti s odhalením památníku postaral o drobný skandál, když zakázal, aby se na pozvánkách objevil motiv líbajícího se páru stejného pohlaví. Právě ten přitom běží ve filmové smyčce v okénku vytesaném do betonové stély. Autoři památníku, skandinávští architekti Elmgreen a Dragset, se tím nenechali vyvést z míry. Podle nich Neumannův zákaz potvrzuje, že koncepce památníku skutečně funguje.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme