Stovky běžců zdolaly 160 kilometrů po trase Berlínské zdi. Od jejího pádu letos uplyne přesně 30 let

V neděli v poledne skončil běžecký závod po trase někdejší Berlínské zdi. Trasa měřila více než 160 kilometrů a účastníci dostali na její uběhnutí přesně 30 hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod začal v sobotu 17.8 po šesté hodině ranní.

Závod začal v sobotu 17.8 po šesté hodině ranní. | Foto: Václav Jabůrek | Zdroj: Český rozhlas

Závod odstartoval v sobotu krátce po šesté hodině ráno.

Startovací čísla mělo dohromady na 1200 lidí. Větší část z nich se zapojila do štafety, kde nároky nemusely být tak vysoké. 160 kilometrů se na tým s deseti a více lidmi dá poměrně dobře rozpočítat a odráží se to i na časech. První štafeta uběhla celou trasu za 11 hodin.

Více než 500 lidí se na cestu vydalo samo. Vítěz této kategorie - Sascha Dehling - doběhl už v sobotu večer, a to po čtrnácti a půl hodinách od startu. Dehling ostatně na této trase běžel už potřetí a patřil mezi favority.

Na cestu se vydalo i několik Čechů, a zatímco v sobotu byly pro běh ideální podmínky, v neděli od rána střídavě pršelo.

„Dříve jsem býval nervózní a před startem jsem nedokázal pořádně spát. Ale teď už takové napětí necítím a jde to bez problému,“ řekl Radiožurnálu ještě před startem závodu účastník Götz, který běžel už popáté a měl jednoduchý cíl: stihnout trasu ve vymezené lhůtě.

Maraton na holešovické střeše. Ultramaratonec Kujan běžel na podporu organizace Světlo pro svět

Číst článek

Celá trasa věrně opisuje místa, kudy vedla Berlínská zeď. Rekord trati je něco kolem 13 hodin. Akce se opakuje každý rok a vždy si připomíná jednu konkrétní oběť východoněmeckých vojáků. Nese sebou tedy určitou symboliku.

Potvrdili to nejen organizátoři, ale taky samotní běžci. Ostatně na startu člověk potkal hlavně čtyřicátníky, kteří si studenou válku ještě pamatují. Řada z nich strávila dětství buď na jedné, anebo na druhé straně zdi - a teď si můžou bez starosti běžet přesně uprostřed.

Pořadatelé si navíc každý rok vyberou jednu konkrétní oběť blokády, kterou pak připomínají. Letos to byl student Dieter Wohlfahrt, kterého u Berlínské zdi zabila východoněmecká stráž v roce 1961. Běžci dostávali na cestu i malou kartičku, kam mohli Wohlfahrtovi něco napsat a pak ji odhodit v místech, kde zemřel. ​

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme