Vláda v Berlíně musí dostat do Německa příbuzné džihádisty. Podle soudu jim přísluší státní ochrana

Vláda v Berlíně musí dostat zpět do Německa německou manželku jistého bojovníka teroristické organizace Islámský stát a jejich tři děti. Rozhodl o tom správní soud v Berlíně, informuje na svých internetových stránkách list Süddeutsche Zeitung, podle kterého jde o první takový rozsudek.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, která uprchla z Islámského státu

Německá vláda musí do země dostat manželku bojovníka Islámského státu. (ilustrační foto) | Foto: Erik De Castro | Zdroj: Reuters

Soud vyzval ministerstvo zahraničí, aby nechalo ověřit identitu tří dětí žijících v uprchlickém táboře v Sýrii a pak zajistilo, aby se i s matkou, německou občankou původem z Dolního Saska, mohly dostat do Německa.

Podle soudu jim přísluší ochrana ze strany státu tak, jak je zakotvená v německém základním zákonu. Podmínky, jaké panují v uprchlickém táboře Al-Húl spravovaném Kurdy, znamenají ohrožení pro život dětí, a proto musí německý stát jednat.

Soud v Německu poslal manželku bojovníka Islámského státu na pět let do vězení

Číst článek

Děti jsou ve věku od necelých dvou do osmi let. Ministerstvo zahraničí tvrdilo, že nemá povinnost pomáhat zpět do vlasti také jejich matce, píše Süddeutsche Zeitung. Německá vláda má obavy, že ženy, stejně jako jejich manželé, kteří se v uplynulých letech přidali k bojovníkům Islámského státu, představují pro zemi bezpečnostní riziko.

V táboře Al-Húl přebývají desítky bojovníků Islámského státu původem z Německa s celými rodinami, včetně několika stovek dětí s německým občanstvím.

Süddeutsche Zeitung nicméně uvádí, že i po tomto rozhodnutí správního soudu zůstává otevřená otázka, zda německá vláda má do Německa dostat i dospělé příslušníky Islámského státu. V tomto případě podle kurdských představitelů nebyl návrat pouze dětí možný, a tak s nimi musí do Německa cestovat i matka.

Navzdory měsíce trvajícím debatám německé úřady stále nemají jednotnou politiku, jak přistupovat k občanům Německa, kteří se vydali bojovat v řadách Islámského státu. Ze strany bezpečnostních činitelů zaznívá kritika na adresu ministerstva zahraničí, že příliš otálí zejména se záchranou dětí z uprchlických táborů a jejich přepravou do Německa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme