Řidič v Německu najel do davu při masopustním průvodu. Zraněno bylo 30 lidí včetně dětí

Do davu lidí v tradičním masopustním průvodu v městečku Volkmarsen poblíž hesenského Kasselu v pondělí vjel automobil. Policie v Kasselu uvedla, že řidič byl zadržen. Zraněno bylo 30 lidí, z toho třetina dětí, informuje agentura Reuters s odvoláním na německý list Bild. Sedm z nich utrpělo vážná zranění. Policejní mluvčí uvedl, že řidič najel do davu úmyslně, o teroristický útok se ale podle něj nejedná, píše německý deník Die Welt.

Berlín (Aktualizováno: 21:50 24. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle očitých svědků do skupiny lidí najel kolem 14.30 stříbrný mercedes kombi. Podle svědka, na něhož se odvolává server hessenschau.de, řidič objel zábrany, vjel ve vysoké rychlosti zhruba 30 metrů do hloubi davu a ještě přidával plyn. Dle některých svědků dokonce cílil hlavně na děti. Průvodu se podle místních organizátorů účastnilo 700 lidí ve 27 skupinách.

Motiv incidentu podle místních médií dosud není znám. Generální státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem čin vyšetřuje jako pokus o zabití. „Vyšetřujeme všemi směry,“ uvedl podle agentury DPA mluvčí úřadu Alexander Badle.

Server hessenschau.de s odvoláním na policejního mluvčího uvedl, že řidič je 29letý německý občan, který pochází přímo z Volkmarsenu. Místní úřady se domnívají, že šlo o úmyslný čin, ale ne politicky motivovaný útok. Podle policie zatím muž není schopen vypovídat, jelikož se v autě sám zranil.

Wir wissen, dass der Wunsch nach umfassenden Informationen groß ist.

Wir appellieren jedoch eindringlich an alle, die Bilder oder Videos aus #Volkmarsen haben:

Halten Sie sich zurück mit Spekulationen; verbreiten Sie keine dieser Aufnahmen.

Ein Hinweisportal wird eingerichtet.

16:24 – 24. 02. 2020

927 3752

Ve Volkmarsenu byla podle frankfurtského policejního prezidenta Gerharda Bereswilla zadržena ještě druhá osoba. Zatím není jasné, zda jde o dalšího podezřelého, nebo svědka, napsala DPA. Tisková agentura rovněž z bezpečnostních zdrojů zjistila, že podezřelý nebyl úřadům známý jako extremista, ale má záznamy kvůli urážce, rušení klidu a vyvíjení nátlaku. 

Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili informace médií a svědků, podle nichž byl pachatel pod vlivem alkoholu. „Dnes jsem ho viděla odjíždět pryč. Vypadal, jako by byl na drogách, a říkal ‚brzy budu v novinách‘,“ řekla televizi RTL sousedka podezřelého.

Na místě zasahovalo mnoho sanitek, velké množství policistů i hasiči.„Všechno, co máme k dispozici z kasselské oblasti, je tady,“ řekl policejní mluvčí internetové televizi Welt TV.

Policie odpoledne na sociálních sítích vyzvala, aby jí případní další očití svědci zaslali videa či fotografie z místa na speciální portál, zřízený přímo za tímto účelem. Policisté také apelovali, aby lidé nespekulovali o motivu. V jiných oblastech Německa podle bezpečnostních složek nebezpečí nehrozí, informovala agentura Reuters.

‚Hrozný čin‘

„Všichni jsme zasaženi, všichni jsme hluboce šokováni,“ řekl starosta města Volkmarsen Hartmut Linnekugel. Na radnici bylo zřízeno krizové centrum s policisty i psychology. Otevřeno má být až do úterka. Zraněné a jejich příbuzné podpořila i kancléřka Angela Merkelová, která rovněž poděkovala policistům a zdravotníkům. „Je to zkrátka hrozný, strašný čin, který byl spáchán na lidech, kteří jen chtěli bezstarostně slavit karneval,“ poznamenal zemský ministr vnitra Beuth.

V západoněmeckých městech se touto dobou konají tradiční průvody, jimiž vrcholí oslavy masopustu. Místní úřady podle policie preventivně zrušily masopustní slavnosti v celé spolkové zemi Hesensko, kde se zhruba šestitisícový Volkmarsen nachází, informovala zpravodajský server BBC.

Policejní složky ve městě Mainz v sousední spolkové zemi Porýní-Falc oznámily, že v souvislosti s útokem zpřísní bezpečnost při pondělním karnevalu s využitím dronů, které budou na slavnost dohlížet.

V hesenském městě Hanau minulý týden zahynulo devět lidí při střelbě údajného pravicového extremisty v místních barech, připomíná americká stanice CNN. Útočník byl posléze nalezen mrtvý společně s jeho matkou.

gak, luc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme