Berlín opakuje regionální volby, podle ústavního soudu byly ty předchozí příliš chaotické

Na 2,4 milionu Berlíňanů starších 18 let může v neděli v opakovaných volbách rozhodnout o nové regionální vládě německé metropole. Hlasování se koná z nařízení berlínského ústavního soudu, podle kterého byly předchozí volby v září 2021 natolik chaotické a problematické, že bylo třeba je zopakovat.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín, ilustrační foto

Volební místnosti se otevřely v 08.00 a zavřou se v 18.00 (ilustrační foto) | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Volební místnosti se otevřely v 08.00 a zavřou se v 18.00, kdy budou zveřejněny první odhady. Výsledky se očekávají o několik hodin později. Průzkumy dávají největší šance opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unii (CDU), která by regionální volby v Berlíně mohla vyhrát poprvé od roku 1999.

Při novoročních oslavách v Berlíně se zranilo 33 policistů a záchranářů. Lidé na ně útočili cíleně

Číst článek

Hledání politického spojence bude mít CDU po volbách složité, protože sociální demokraté (SPD) stávající primátorky Franzisky Giffeyové spolu s koaličními Zelenými a postkomunistickou stranou Levice naznačují, že by ve vládě mohli pokračovat. SPD podle sondáží skončí na druhém místě za CDU.

Při volbách v září 2021 se v Berlíně před volebními místnostmi tvořily dlouhé fronty, ve kterých lidé čekali i několik hodin. Ve frontách tehdy lidé stáli i po oficiálním skončení voleb. Ve volebních místnostech chyběly hlasovací lístky a komise neměla k dispozici správné seznamy voličů. Vedle špatné organizace k problémům přispělo i konání maratonu, kvůli kterému byly ve městě četné uzavírky.

Volební komise nyní ujišťuje, že město předvede vzorové volby. Ty předešlé se konaly souběžně s místními referendy a také se spolkovými volbami, nyní Berlíňané vybírají pouze nové zástupce berlínské regionální Poslanecké sněmovny a také nové členy místních zastupitelstev.

Ve volbách do zastupitelstev mohou hlasovat i Berlíňané od 16 let věku a také občané Evropské unie, pokud jsou v německé metropoli přihlášeni k pobytu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme