Berlín obepnul lidský řetěz

Mohutný lidský řetěz v sobotu večer obepnul Berlín. Lidé se svíčkami v rukou si tak připomněli oběti války a oslavili osvobození od hitlerovského jha. Jde o součást oficiálních dvoudenních slavností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: europa.eu.int

Zatímco ministr vnitra vyzývá k občanské statečnosti v boji proti neonacistům, kancléř Schröder se v rozhovoru pro ruský deník Kommsomolskaya Pravda omluvil za válečná příkoří, jež nacistické Německo způsobilo národům bývalého SSSR.

Lidský řetěz solidarity, demonstroval také odpor proti projevům neonacismu. "Osvobození Německa od nacismus je důvodem připomenout si oběti a také slavit. Musíme přitom být ale bdělí, demokracie musí být živoucí a schopná obrany", připomíná starosta Berlína Wowereit.

Neonacisté hodlají totiž v 8.května uspořádat provokativní pochody městem, jejich odpůrci masovou účastí v ulicích jim chtějí naopak zabránit. "Je to dobrá věc, bojovat proti pravicovému radikalismus právě masovou pokojnou manifestací," říká jeden účastník berlínských oslav. Lidský řetěz v Berlíně měřil 33km tvořilo ho na 25 až 30 tisíc lidí.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme