Berlín oznámil průlom v citlivých jednáních s Varšavou
Německo hlásí rozhodující průlom v jednáních s polskou stranou o tzv. "viditelné připomínce" poválečného vysídlení Němců ze Střední a Východní Evropy. Proti původnímu projektu Centra proti vyhánění Varšava vehementně protestovala.
Spolková vláda ale teď přišla s významnými ústupky a hodlá podpořit některé polské iniciativy. Důvěrné rozhovory mají pokračovat dnes v Berlíně.
"Učinili jsme rozhodující krok," prohlásil mluvčí spolkové vlády Ulrich Wilhelm. Polsko se na plánovaném berlínském dokumentačním středisku, které má připomínat poválečný útěk a vysídlení Němců, sice nehodlá přímo podílet, podle státního tajemníka Wladyslawa Bartoszewského ale proti projektu nemá žádné zásadní připomínky.
Německo chce totiž stálou expozici pojmout v historických souvislostech a zmínit taky deportace polského obyvatelstva. Nad dokumentačním centrem má navíc bdít nesamostatná nadace podléhající Německému historickému muzeu.
Jméno kontroverzní šéfky Svazu vyhnanců Eriky Steinbachové údajně při jednáních nehrálo žádnou roli. Berlín chce také podpořit rekonstrukci památníku pevnosti Westerplatte i polskou myšlenku vybudovat v Gdaňsku "muzeum války a míru ve 20.století."