Bez odvahy Čechů a Slováků a jejich vůle po svobodě by se převraty neuskutečnily, prohlásil Steinmeier

Bez odvahy Čechů a Slováků a jejich vůle po svobodě by se podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera neuskutečnily v roce 1989 převraty ve východní Evropě, ani znovusjednocení Německa o rok později. Steinmeier, který stejně tak ocenil i Polsko a Maďarsko, to řekl v sobotu v Berlíně prezidentům zemí Visegrádu, kteří společně oslavují 30. výročí pádu berlínské zdi.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 13:30 9. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Společně s našimi přáteli si připomínáme historické události z doby před 30 lety,“ řekl Steinmeier českému prezidentovi Miloši Zemanovi a prezidentům Slovenska, Polska a Maďarska u památníku, který upomíná na příspěvek zemí Visegrádu k pádu berlínské zdi.

Německo si připomíná 30 let od pádu Berlínské zdi, oslav se zúčastní i prezident Zeman

Číst článek

„Bez odvahy a vůle po svobodě Poláků, Maďarů, Čechů a Slováků by mírové revoluce ve východní Evropě a německá jednota nebyly možné. Bezpochyby to byl velký historický výkon,“ podotkl také německý prezident u abstraktní skulptury, jež stojí na ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů rozděleného Berlína.

„Pět lidí zde zemřelo při útěku z Berlína do Berlína,“ poznamenal v sobotu ke smutné historii této ulice ředitel zdejšího památníku berlínské zdi Axel Klausmeier při hlavní připomínce událostí z 9. listopadu 1989, které se vedle pětice prezidentů zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová a další přední němečtí politici.

Slova Václava Havla

Právě Merleková se ve svém projevu zmnínila o tom, že svoboda není samozřejmá a je třeba o ni stále usilovat. „Hodnoty, na kterých je Evropa vystavěná – svoboda, demokracie, rovnost a právní stát, jsou všechno, jen ne samozřejmost. Musíme se o ně dále zasazovat. Obzvlášť v době globalizace a technologického pokroku je to aktuálnější než kdy dřív. Příspěvek jedince nám může přijít skoro bezvýznamný, ale to nás nesmí odradit. Vzpomeňme si na slova Václava Havla - a teď cituji ‚Svoboda je jako moře. Jednotlivé vlny toho moc nezmůžou, ale síla příboje je nepřemožitelná‘,“ uvedla ve své vzpomínce.

Cesta na svobodu podzemím. S útěky pod Berlínskou zdí pomáhali emigranti i ti, kteří nedokázali přihlížet

Číst článek

Během ceremoniálu, v němž zazněly i hlasy mladých lidí ze čtveřice visegrádských zemí, přítomní do mezer zdi zasunuli růže. Ve stavbě, která Berlín dělila od roku 1961, tak symbolicky udělali otvory. Berlínské „monstrum“, jak ho v sobotu nazvala jedna z řečnic, měřilo kolem 155 kilometrů a celkem si vyžádalo 140 životů.

Po hlavní připomínce pětici prezidentů čeká společný oběd na zámku Bellevue, během něhož budou jednat rovněž o aktuálních zahraničněpolitických tématech.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme